« Späť na RYBY | Home »
Chindongo flavus


map

Pôvodný názov: Pseudotropheus elongatus sp. "dinghani", Pseudotropheus flavus
Výskyt: Afrika, jazero Malawi, viazaný na ostrovček Chinyankhwazi
Veľkosť: 8 - 12 cm

Podmienky v mojej nádrži:
Teplota: 25-26 °C, v letnom období aj 29 °C
Uhličitanová tvrdosť vody: 8 °dKH
Celková tvrdosť vody: 15 °dGH
pH: 7,46
NO2: 0 mg/l
NO3: 40-60 mg/l


Sfarbenie
Chindongo flavus je podľa môjho názoru dosť nedocenený druh. Pritom je to cichlida menších rozmerov, samec má nádherné čierno-žlté sfarbenie a sú v podstate nenáročné. Menší záujem chovateľov spôsobuje pravdepodobne nevýrazné, sivohnedé sfarbenie samíc, ktoré sú o niečo menšie ako samci. Sfarbenie samcov sa objavuje asi vo veľkosti 5 cm. Zo 6 ks, ktoré som si zaobstaral vo veľkosti asi 4 cm, sa sfarbil len jeden jedinec a teda na 1 samca pripadalo 5 samíc. Aj napriek tomu sa samec plne vyfarbil. Samice majú niekedy na tele tmavšie hnedé pruhy na svetlom podklade.

Chov
Veľkosť nádrže pre chov týchto cichlíd postačuje okolo 200 l a je ich možné chovať v spoločnosti iných cichlíd z jazera Malawi, samozrejme potom už vo väčších akváriách. Zariadenie nádrže by sa malo podobať na biotop týchto rýb, t.j. "kameňolom". Je vhodné vytvoriť niekoľko dutín medzi kameňmi. Samec sa zvykne viazať na určité teritórium, z ktorého vyháňa všetky ryby aj iných druhov. Pritom som nepozoroval zvlášť vysokú agresivitu týchto rýb. Nedochádza k vážnym útokom na samice ani iné druhy rýb. Aj keď sa neprejavuje výrazná agresivita v rámci druhu, odporúčam zaobstarať si viac mladých rýb, 12-15 ks. Samec po výtere neustále "upravuje" svoje teritórium hĺbením priehlbín. Ak mu ich napr. pri čistení akvária zarovnám, na druhý deň ich má vyhĺbené znova. Nikdy som však nepozoroval vynášanie piesku na predné sklo. Priehlbiny si hĺbil skôr v zadnej časti akvária medzi kameňmi.

Odchov
Pred výterom samec vyhliadne vhodné miesto, väčšinou v blízkosti väčšieho kameňa, kde vyhĺbi jamku o priemere asi 10 cm. V tomto "hniezde" dochádza k výteru. Samec trasľavými pohybmi a výrazným sfarbením láka pripravenú samicu (poznať podľa vysunutého kladielka) do hniezda a výter prebieha ako u iných papuľovcov, teda "dokola", kedy sa striedajú samec so samicou v polohe "T" s hlavou pri análnej plutve partnera, na ktorých majú obe pohlavia 1-2 žlté škvrnky. Samicu môžeme po výtere nechať v spoločnom akváriu. Kľudne si pláva s papuľou plnou ikier po celom akváriu a dokonca zaženie inú samicu.

Nosiace samice sa vôbec neschovávajú a dokonca sa neskôr snažia prijímať drobné čiastočky potravy. Ak je v akváriu viac samíc, samec sa pravidelne vytiera so všetkými samicami a niekedy sa podarí zosynchronizovať viac samíc naraz, takže behom týždňa môže prebehnúť niekoľko výterov a teda aj odchov rovnakej veľkosti mláďat je početnejší. Asi po 15-18 dňoch mláďatá opúšťajú ústa matky. Počet mladých z jedného výteru je okolo 10-30 ks, čo závisí od veľkosti a veku samice. Ak samica vypustila mladé v spoločnom akváriu, nikdy sa mi nepodarilo odchovať ani jeden kus, ostatné ryby mláďatá behom 2 dní požrali. Preto je lepšie na 15. deň samicu odloviť do menšej nádržky (asi 20 l) a nechať vypustiť mláďatá v nej.

Odchov mladých nerobí problémy, pretože konzumujú hoci aj umelé krmivo, napr. drobné granule. Vhodné je podávať aj živé krmivo (cyklop, žiabronôžka). Podľa mojich skúseností spočiatku odmietajú mrazené cyklopy. Zaujímavé správanie mladých rybiek som pozoroval už druhý deň po opustení matkiných úst. Niektoré rybky začali prejavovať svoju agresivitu a v blízkosti vloženého kameňa dochádzalo k imponovaniu 2-3 mláďat navzájom a k súbojom, kedy sa vzájomne napádali a u niektorých jedincov som pozoroval poškodené plutvičky. Je to zaujímavé, pretože v dospelosti som nepozoroval drsné útoky voči príslušníkom toho istého druhu. .

Kŕmenie
Kŕmenie dospelých rýb by malo byť založené na rastlinnej zložke, ale dobre prospievajú aj na bežných kvalitných vločkách, ktoré neobsahujú vyššie množstvo rastlinnej zložky. Ja som kŕmil ryby vločkami Sera Flora, Sera San, Tropical Spirulina, Tropical Vegetable, O.S.I. Spirulina. Z vločiek miešam zmes asi 50 % Sera Flora a 50 % iných druhov vločiek. K tomu ešte drvené ráčky (shrimps). Okrem toho niekoľkokrát týždenne pridávam mrazených cyklopov. Kŕmil som 3x denne a ako je to pri cichlidách z Afriky zvykom, opatrne, pretože sú veľmi žravé.

Záver
Túto cichlidu odporúčam aj menej skúseným chovateľom, lebo podľa môjho názoru je to odolná ryba a bez problémov sa množí aj v akváriu s väčším počtom rýb. Okrem toho má zaujímavý podlhovastý tvar tela, ktorý spolu s pekným sfarbením samca vynikne pri veľmi aktívnom plávaní nádržou pomedzi kamene.

Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman

« Späť na RYBY | Home »


 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu