« Späť na RYBY | Home »
Chindongo demasoni


map

Pôvodný názov: Pseudotropheus demasoni
Výskyt: Afrika, jazero Malawi, lokality Pombo Rocks a Ndumbi Reef
Veľkosť: 8 cm

Podmienky v mojej nádrži:
Teplota: 25-26 °C, v letnom období aj 29 °C
Uhličitanová tvrdosť vody: 8 °dKH
Celková tvrdosť vody: 15 °dGH
pH: 7,46
NO2: 0 mg/l
NO3: 40-60 mg/l


Chindongo demasoni - samecSfarbenie
Chindongo demasoni patrí k tzv. mbuna cichlidám. Sfarbenie rýb je tmavomodro-biele s rôznymi odchýlkami modrej k čiernej a bielej k svetlomodrej. Na rozdiel od iných druhov malawských cichlíd sú obe pohlavia rovnako sfarbené. Intenzita ich sfarbenia iba zriedka zoslabne, preto sú veľmi výrazné v akváriu a pripomínajú morské koralové rybky. Samec je o niečo väčší a sýtejšie sfarbený. Rovnaké sfarbenie oboch pohlaví robí tieto ryby atraktívne, ale ich správanie z nich robí ryby problematické.

Chov
Chindongo demasoni sa líši od iných druhov rodu Chindongo najmä veľkosťou, ktorá dosahuje okolo 8 cm. Aj napriek menšej veľkosti by ryby nemali byť chované v malých nádržiach, napr. okolo 100 l. Radšej treba použiť objemnejšie akváriá (250-300 litrov a viac) a základom je väčší počet rýb v skupine, ideálne 30 ks. Zdá sa to pomerne veľa, ale takmer každý chovateľ zistí, že pri menšom počte skôr či neskôr dôjde k postupnej likvidácii rýb. Pri menšom počte, napr. 6 -10 ks dochádza postupne k likvidácii väčšiny rýb dominantným samcom, ktorý nekompromisne prenasleduje veľmi rýchlymi výpadmi sokov, ale aj samice. Vytrvalé agresívne prenasledovanie nakoniec uštve jeho obeť, ktorú fyzicky natoľko zraní, že uhynie. Aj neskoršie pridanie ďalších rýb nemusí riešiť situáciu. V akváriu sa väčšinou vytvorí určitá hierarchia a pridanie ďalších, najmä mladších rýb končí postupne ich zabitím. Tieto prejavy agresivity sa naplno prejavujú až pri dospievaní rýb, takže pomerne kľudná situácia po vpustení mladých rýb môže chovateľa uspokojiť a potom má tendenciu neveriť skúsenejším chovateľom. K mojej skupine pôvodne 6 ks, som neskôr pridal ďalšie 4 ks mladších jedincov, ktorí boli síce spočiatku fyzicky napádaní, ale útoky prežili bez vážnejších problémov. Ryby postupne dorastali, ale po určitom čase ich samec po jednom v krátkom čase zlikvidoval a zostal iba jeden pár, ktorý sa normálne vytieral. Toto však určite nemôže byť cieľom, preto, ak chovateľ nemá pre tieto ryby podmienky, tzn. dostatočne veľkú nádrž, mal by si to s ich chovom rozmyslieť.

Ch. demasoni - samicaZariadenie akvária je vhodné upraviť do podoby skalnatého útesu s jaskynkami, ale aj s voľnou pieskovou plochou. Samec väčšinou trávi čas v svojom teritóriu, ktoré bráni pred akýmikoľvek votrelcami. Iba sem-tam vypláva do voľnej vody, aby popreháňal iné ryby. Ako spoločnosť je vhodné pre tieto ryby umiestniť do akvária rôzne druhy cichlíd z jazera Malawi.

Odchov
Výter rýb prebieha v blízkosti kameňov v čiastočne vyhĺbenej jamke v piesku. V mojom chove som však nepozoroval extrémne budovanie jám a premiestňovanie piesku, ako pri iných cichlidách (napr. Ch. flavus). Klasické trenie v polohe "T" prebieha na vybratom mieste, kam samec láka samicu trasením celého tela a nastavovaním boku smerom k samici. Samec veľmi agresívne vyháňa z trecieho miesta všetky ryby a ihneď sa zase vracia k samici, aby pokračoval vo výtere. Samicu môžeme nechať po výtere v spoločnom akváriu, kde môže vypustiť aj mláďatá. Inkubácia ikier a vývoj mladých v papuľke samice trvá približne 21 dní. Počet mláďat závisí na veku a veľkosti samice a pohybuje sa okolo 20 ks. Často je však počet mláďat nižší, najmä, ak ponecháme samicu v spoločnom akváriu. Ak je v akváriu dostatok úkrytov, väčšinou si samica ochraňuje "svoju" dutinu pred ostatnými rybami a často sa správa k ostatným rybám okrem dominantného samca agresívne. Ak sú mladé vypustené v spoločnom akváriu, môže sa niekoľko jedincov ukryť v malých škárach a prežiť. Lepšie je však samicu pred vypustením mláďat umiestniť do izolovanej nádrže a mladé po vypustení odchovať samostatne.

Mláďatá sú schopné ihneď prijímať drobnú, najlepšie živú potravu. Vhodné sú čerstvo vyliahnuté žiabronôžky (artemie). Mlaď je však možné odchovať aj čisto sušenou potravou (drvené kvalitné vločky, napr. Sera San, O.S.I., drobné granule, napr. New Life Spectrum - Small Fish Formula). Ideálne je kŕmiť spočiatku artemiou a keď sú mláďatá väčšie a schopné prijať aj väčšiu potravu, vhodné je zaradiť mrazené cyklopy (prípadne, ak máme možnosť získať živé cyklopy z bezpečného zdroja, teda bez rizika prenosu ochorení, sú ešte vhodnejšie). Mláďatá pri tomto spôsobe kŕmenia lepšie rastú. Kŕmime ich niekoľkokrát denne.

Kŕmenie
Kŕmenie dospelých rýb sa musí prispôsobiť ich prirodzeným požiadavkám. To znamená prevaha rastlinnej zložky. Tomu vyhovujú krmivá Sera Flora, O.S.I. Spirulina, Tetra Phyll, Tropical spirulina a iné na rastlinnej báze. Pravidelne denne kŕmim aj mrazeným cyklopom, ale treba byť opatrný a skrmovať radšej menšie dávky tohto živočíšneho krmiva. Žiadne iné živočíšne krmivo, ako sú nitenky (Tubifex) alebo mäso teplokrvných zvierat (ani srdce!) v žiadnom prípade nepodávame!!! Ako pri všetkých bežných endemitoch jazera Malawi je vhodné aj tieto cichlidy kŕmiť niekoľkokrát denne v menších dávkach.

Záver
Pre chov týchto nádherne sfarbených rýb by sa mal rozhodnúť iba skúsenejší chovateľ, pretože pre začiatočníka môžu byť začiatky so stratou väčšieho počtu rýb nepríjemné a odradzujúce aj od chovu iných druhov afrických cichlíd.

Ch. demasoni - samec Ch. demasoni - mláďa Ch. demasoni - mláďa

Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman

« Späť na RYBY | Home »


 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu