V predchádzajúcom článku som sa venoval výberu miesta, kde umiestniť akvárium. Keď už vieme, kam umiestnime v miestnosti akvárium, treba vyriešiť ďalší problém.
Tým je, na aký podklad ho postaviť. Priamo na podlahu? Na sklo? Na skrinku? Na regál? Na murovaný podstavec? Túto otázku si kladie mnoho akvaristov a viem, že niektorí nenachádzajú vhodnú odpoveď a často majú doma akvárium a netušia, či ho položili na vhodný podklad.
Spočiatku, najmä pri väčších akváriách, vznikajú obavy, či ho zvolený podtavec udrží a po pár dňoch, keď akvárium stojí na svojom mieste a nekleslo k zemi, sa väčšina akvaristov upokojí :-)
V tomto článku zhrniem možnosti, ktoré má bežný akvarista k dispozícii a tiež aj také, pri ktorých už treba trocha viac rozmýšľať a často aj budovať.
Hlavné podmienky, ktoré treba pri výbere vhodného podstavca, skrinky a podobne dodržať sú:
1. Pevnosť
2. Vodorovnosť
3. Stabilita
4. Odolnosť voči vode
Ostatné podmienky na funkčnosť nemajú vplyv a sú skôr záležitosťou estetiky. Poďme sa bližšie pozrieť na vyššie spomenuté faktory, ktoré by si mal každý akvarista uvedomiť už pred zakladaním akvária a pozrieme sa na ne na konkrétnych príkladoch.
PODLAHA
Klásť akvárium na podlahu si nedovolí každý a väčšina z vás, ktorí čítate tento článok, si možno klopkáte na hlavu, o čom to tu píšem :-) Ale verte, že aj tento spôsob
chovu rýb alebo pestovania rastlín sa objavuje. V niektorých bytoch ľudia kladú akvária priamo na podlahu, samozrejme na vhodnú podložku. Čo ich k tomu vedie? No napríklad mierne odlišný spôsob života, ako vedie väčšina z nás.
Sú to najmä ľudia vyznávajúci alternatívne spôsoby
života, orientovaní na východné filozofie, kde okrem iného, akvárium často tvorí dôležitú súčasť obydlia (aj keď nie z hľadiska chovateľského).

Človek, ktorý má byt zariadený v japonskom štýle a činnosti, ako je jedenie, sedenie, oddychovanie, robí na zemi, chce
mať pri zemi aj dekorácie, ako napríklad akvárium. Ďalej sú to akváriá, ktoré majú veľmi vysokú výšku a bol by nezmysel, aby boli postavené ešte na nejakom podstavci. Preto je výhodnejšie ich umiestniť priamo na zem (
obrázok vľavo, použité so súhlasom Oliver Knott).
Toto riešenie má svoje
nevýhody:
- problematické čistenie akvária, keďže voda pri odsávaní hadicou steká samospádom, pri poklese hladiny bližšie k zemi sa jej tok spomalí, až zastaví (dá sa vyriešiť odkalovačom s čerpadlom),
- nižšia teplota pri zemi, ako v akváriu položenom vyššie,
- priamy prenos otrasov z podlahy do akvária,
- väčšie riziko náhodného poškodenia alebo rozbitia oproti vyššie položenému akváriu.
SKRINKA a STOLÍK
V prípade menších akvárií je položenie akvária na kus nábytku (skrinka, nábytková stena, stolík, písací stôl) najčastejšie riešenie. Pokiaľ je akvárium menšie, netreba sa obávať toho, že skrinka nevydrží. Avšak, čo je to menšie akvárium? Aj pomerne malé akvárium, ak sa bavíme o chove afrických cichlíd, napr. o objeme 100 litrov, má hmotnosť okolo 120 kg. Preto si treba uvedomiť jeho hmotnosť, ktorá sa na prvý pohľad zdá nižšia. Niektorí ľudia majú obavu sadnúť si na kus nábytku, pritom vážia 80 kg, ale akvárium o objeme 100 l tam postavia bez obáv :-)


Väčšie akváriá o hmotnosti niekoľko sto kilogramov by mali byť položené na stabilnejšie skrinky, najlepšie, keď sú vystužené vo vnútri konštrukciou z oceľových profilov (
Na obrázkoch vľavo je vidieť oceľový zváraný stojan, ktorý je zvonku obložený laminovanými doskami, čím sa vytvoril dojem skrinky na obrázku vpravo - použité so súhlasom Oliver Knott). Dobre vyrobená, kvalitná skrinka z laminovanej drevotriesky unesie bez problémov aj niekoľko sto kilogramové akvárium aj bez špeciálnej výstuže. Ide skôr o to, aby sa skrinka nerozišla do strán, čiže, aby bola dostatočne stabilná. Vhodným umiestnením priečnych dosiek sa to dá vyriešiť. To isté platí aj o stolíku, ktorý by mal mať nohy zafixované tak, aby nemali tendenciu stočiť celý stolík k zemi.
Na obrázkoch nižšie sú skrinky pod veľké akváriá, ktoré sú vyrobené len z laminovaných dosiek, bez oceľovej výstuže (použité so súhlasom Polit s.r.o.).
Opäť je potrebné pripomenúť vodorovnosť skrinky. Práve nedodržanie tejto zásady môže spôsobiť kolaps skrinky a s ňou aj celého akvária, čo pri objeme napr. 700 litrov vody nie je zanedbateľné. Významným faktorom pri skrinkách a stolíkoch z dreva je aj odolnosť voči vode. Pokiaľ drevo alebo drevotrieskové dosky nie sú ošetrené vodeodolným náterom alebo iným vhodným spracovaním v podobe kvalitne nalepených hrán, môže pri úniku vody z akvária nastať nabobtnanie dreva. Toto spôsobí deformáciu vodorovnej dosky pod akváriom a vydutá časť začne tlačiť na dno akvária v jednom mieste, čo opäť môže spôsobiť prasknutie a vytečenie celého akvária.
STOJAN a VIACPOSCHODOVÝ REGÁL
Stojan je už špeciálne riešenie, väčšinou je vyrobený priamo na mieru podľa akvária, ktoré má byť na ňom položené. Ponúkajú sa rôzne alternatívy, najčastejšie oceľový (zváraný alebo spájaný skrutkami) alebo drevený. Obe
alternatívy sú vhodné a tu závisí najmä na kvalite spracovania a hlavne na estetike.
Oceľové zvárané stojany a regály sú pevné a stabilné aj pre veľmi veľké akváriá. Keďže rozmery kovových profilov sú väčšinou malé
aj pri veľkej pevnosti, opticky nepôsobia kovové stojany rušivo a zaberú menej miesta, ktoré sa dá využiť na umiestnenie väčšieho akvária. Pri kovových stojanoch treba dbať na odolnosť voči vode. Možno si poviete, však je to oceľ. Áno, ale tá hrdzavie a po rokoch prevádzky takého regálu môže nastať porucha v mieste prehrdzavenia. Významné je to najmä v chovniach, kde je vyššia vlhkosť a hlavne pri chove morských živočíchov, keďže slaná voda je voči kovom veľmi agresívna.
Na obrázku vľavo je stojan pripravený na umiestnenie 2 ks 800 litrových akvárií. V strede je ukážka pripravených kovových regálov budúcej chovne (oba obrázky použité so súhlasom Polit s.r.o.). Vpravo sú kovové regály v chovni v prevádzke (použité so súhlasom firmy Cichlid-Fuljer).
Oceľové montované stojany a regály sa dajú využiť na položenie aj väčších akvárií. Niektorí chovatelia úspešne používajú paletové regály, ktoré sa ľahko zmontujú a majú vysokú pevnosť a nosnosť.
Dokážu udržať na jednej polici aj niekoľko ton. Síce nie sú príliš estetické, ale pokiaľ to niekomu nevadí alebo má akváriá umiestnené v chovni, montované regály môžu byť dobrá voľba.
Na obázku vľavo a v strede je malá
chovnička v garáži s paletovými regálmi a niekoľkými veľkými akváriami. Na hornej polici sú 2x približne 430 litrové akváriá a pod nimi 650 litrové a 160 litrové (použité so súhlasom Lloyd Ashton). Na obrázku vpravo podobný regál s niekoľkými akváriami (použité so súhlasom Mike Miller).
Drevené stojany a regály môžu byť ďalšou dobrou alternatívou, ktoré sú obľúbené a často využívané napr. v USA a Austrálii. Aj keď u mnohých ľudí vyvolávajú obavu z pevnosti pri väčších akváriách, splnia si svoju funkciu podobne, ako zvárané stojany.
Samozrejme, opäť závisí na spoľahlivom spracovaní.
Nevýhodou drevených stojanov je nutnosť použiť podstatne širšie hranoly, ako v prípade oceľových stojanov a tým zaberú viac miesta a opticky môžu rušiť pohľad na akvárium (akváriá). Ako bolo spomenuté vyššie, drevo vplyvom vody môže napučať, preto je potrebné drevené stojany a regály ošetriť vodeodolným náterom. To platí aj pre podložnú dosku, na ktorú sa v regále položí samotné akvárium. Mnoho akvaristov sa vyhne problému vydutia dosky pod akváriom vplyvom vody tým, že ju tam vôbec nedá. Akvárium tak stojí iba na bočných hranách, prípadne aj na prednej a zadnej, často podložených len kúskami polystyrénu. Z praxe chovní je známe, že je to úplne bezpečný spôsob ukladania akvárií do regálu.
Na obrázku vľavo je drevený regál pripravený na položenie akvárií. Vidno jedno 250 litrové akvárium s DIY pozadím. Na obrázku v strede a vpravo sú drevené regály v mensšej chovničke, na ktorých je umiestntných niekoľko akvárií v prevádzke (použité so súhlasom Richard Cooper).
MUROVANÝ PODSTAVEC
Veľké akváriá, ktoré vážia aj 1 tonu a viac, sa veľmi často kladú na murovaný podstavec. Jedná sa najčastejšie o podstavce z ľahkých pórobetónových tvárnic (napr. Ytong). Sú veľmi pevné a vhodné na stavbu podstavcov aj pre veľmi veľké akváriá. Tu ide skôr o nosnosť podlahy, ako pevnosť tvárnic. Samozrejme, je potrebné si vybrať vhodnú hrúbku tvárnic. Murované podstavce musia byť presne postavené, vodorovné, aby niektorý z rohov nebol nižšie alebo vyššie položený. To samozrejme platí aj o oceľových a drevených stojanoch a skrinkách. Mohlo by dôjsť k neúmernému tlaku, skrúteniu skla dna akvária a dno by mohlo prasnúť. Preto je nutné dodržať perfektnú rovinu podstavca a podkladovej dosky, na ktorú sa položí akvárium.
Nevýhody murovaného stojanu sú v tom, že sú trvalé, neprenosné. Preto si treba dobre rozmyslieť, kam v miestnosti umiestniť akvárium, aby neskôr nevznikol problém s nesprávnym výberom miesta (napr. hneď pri okne na južnej strane alebo na mieste, ktoré po prestavbe nábytku už nebude vyhovovať). Inak murovaný podstavec nemá nevýhody, pretože sa dá rovnako obaliť doskami na dosiahnutie vzhľadu skrinky, ako oceľový stojan, prípadne sa môže využiť jeho murovaný vzhľad pre celkový dojem z akvária v miestnosti. Možnosti sú naozaj široké.
Obrázok vľavo - murovaný podstavec pod 840 l akvárium. Jeho stavbu si môžete prečítať v podrobnom návode. Obrázok vpravo - murovaný podstavec pod 1500 l akvárium (použité so súhlasom firmy Polit s.r.o.)
SKLO
Možno sa na prvý pohľad zdá sklo ako veľmi krehký materiál a tým pádom nevhodný na stavbu podstavca, či regálu. Avšak sklo má vysokú pevnosť, hoci je krehké. V moderných chovniach sa úspešne využívajú celosklené zostavy, bez kúska kovu, či dreva. Akvária sú na seba napojené prostredníctvom skla po bokoch, teda celá hmotnosť akvárií je len na
bočných zvislých spojovacích kusoch skla. Skúsenosti ukazujú, že je to dobré riešenie, kde nehrozí ani nabobtnanie, ani hrdzavenie. Esteticky spĺňa takýto stojan najvyššie kritériá, keďže chýba rušivý element (drevo, oceľ). Okrem toho sa ľahko udržuje, čo je veľmi praktické najmä vo väčších chovniach.
Na obrázkoch je chovňa z celosklených regálov firmy Zidekhk Aquariums (použité so súhlasom frimy Polit s.r.o.)
Ako vidno z vyššie uvedených možností, akváriá je možné položiť takmer na čokoľvek. Niekedy je treba prekonať prvotné obavy z pevnosti daného materiálu, ale
na druhej strane treba byť opatrný, najmä pokiaľ by došlo k poškodeniu akvária a vytečeniu vody, ktoré by mohlo spôsobiť škodu niekomu inému. Preto odporúčam radšej predimenzovať pevnosť stojanu,
ako potom riešiť veľké škody na majetku, ryby nevynímajúc.
V treťom pokračovaní seriálu o zakladaní akvária budeme vyberať vhodné akvárium a dozviete sa, aké
typy a druhy akvárií sú na výber.
Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman