« späť na KÚTIK ZAČIATOČNÍKA | Home »
Zakladanie akvária - I.


   Ako vybrať miesto pre akvárium?
   

Výber miesta pre akvárium na chov afrických cichlíd je asi najjednoduchšou prípravnou fázou pred samotným chovom. Okolité prostredie môže, ale aj nemusí vážnejšie ovplyvniť život v akváriu. Zameriam sa hlavne na bytové podmienky, ale nasledovné rady sa dajú uplatniť aj v iných priestoroch (napr. podnik, firma, kancelária, reštaurácia atď.).


PRIRODZENÉ SVETLO

Jedným z takýchto faktorov je svetlo. Pri chove afrických cichlíd prirodzené svetlo nie je príliš dôležité, preto pre umiestnenie akvária možno vybrať takmer akékoľvek miesto. Samozrejme, rybky svetlo potrebujú. Umiestnením akvária v úplnej tme preto vyžaduje umelé dosvetľovanie počas 10-12 hodín. Netreba sa báť umiestniť akvárium ani k oknu, kde svieti priame slnečné svetlo, avšak nie dlhší čas. Ak chovateľ uprednostňuje prirodzený vzhľad akvária a nebude mu vadiť, keď mu celý interiér, to znamená kamene a pozadie, porastie zelenou riasou, v tom prípade je umiestenie blízko okna ideálne. Treba mať však na pamäti, že každý extrém prináša určité nevýhody. Príkladom takejto nevýhody pri umiestnení akvária pri okne je zariasovanie aj skla a teda potreba častejšej údržby aspoň predného skla oškrabaním riasy. Okrem toho, priame slnečné žiarenie zvyšuje teplotu vody v akváriu, na čo treba pamätať najmä v letných mesiacoch. Aj tento problém sa dá riešiť zatemnením okna počas priameho dopadu slnka roletami, závesom alebo žalúziami. Niekedy sa pri vhodných podmienkach a silnom osvetlení, najmä priamo dopadajúcimi slnečnými lúčmi, v akváriu rozmnožia sinice, čo mnohí akvaristi mylne považujú za riasy. Sú to baktérie, ktoré vytvárajú zelený až modrasto-zelený, prípadne hnedastý povlak, najčastejšie na dne (piesku). So sinicami sa niekedy darí len veľmi ťažko bojovať, ale nie je to neriešiteľný problém a je to skôr otázka estetiky. Naopak, pri nedostatku prirodzeného svetla, v akváriu osvetlenom len umelým osvetlením, niekedy riasy nerastú vôbec alebo len veľmi málo. Preto je na voľbe každého cichlidára, ktorú alternatívu si zvolí, či sterilne vyzerajúce, čisté akvárium alebo s interiérom do zelena. Druhú alternatívu však ocenia najmä rastlinožravé rybky, ktoré sa často nachádzajú práve v jazere Tanganika a Malawi a počas celého dňa sa "pasú" na porastoch rias.

Na nasledovných príkladoch uvediem pozitíva aj negatíva rôznych podmienok umiestnenia akvária z hľadiska prirodzeného svetla:

Obr. - Sinice v akváriu pri priamom slnečnom svetleMálo prirodzeného svetla:
Výhoda:
+ čisté akvárium bez rias
Nevýhoda:
- nemožnosť oškrabávať riasy počas celého dňa pre rastlinožravé rybky (napr. Tropheusy)

Veľa prirodzeného svetla:
Výhoda:
+ dostatok rias na celom interiéri akvária (kamene, pozadie) pre oškrabávanie rastlinožravými cichlidami (napr. Tropheusy, Pseudotropheusy)
+ prirodzený vzhľad akvária podobajúci sa podmienkam v jazere
Nevýhoda:
- v prípade používania svetlého pozadia a kameňov, ich neustále zariasovanie a potreba čistenia
- častejšia údržba skiel od rias, prípadne likvidácia siníc z dna a ostatnej dekorácie akvária (na obrázku vľavo sinice na bielom piesku, skle, kameňoch)ZDROJ TEPLA

Okrem svetla je ďalší faktor ovplyvňujúci život v akváriu aj teplota okolitého prostredia. Treba zvážiť, či je vhodné akvárium umiestniť hneď vedľa tepelného zdroja (napr. radiátora), ak viem, že v zimnom období intenzívne v miestnosti kúrim a mám menšie akvárium. V takom prípade by mohlo dôjsť ku kolísaniu teploty v akváriu. Na druhej strane si myslím, že v máloktorých miestnostiach sa tak intenzívne vykuruje, aby prekročila teplota v akváriu 28°C. Ide skôr o to, aby teplota bola stabilná a vykurovanie sa napr. na noc nevypínalo. V tom prípade bude potrebné používať v akváriu ohrievač s termostatom. O tom si však povieme v téme ohrievanie akvária. Väčšie akvária znášajú blízkosť tepelného zdroja veľmi dobre a teplota v nich nekolíše a nebýva vyššia, ako keby bolo akvárium umiestnené ďalej od zdroja tepla. Miestnosti (najmä chladné) bez vykurovania nie sú vhodné, pretože je nutné používať celoročne vnútorné ohrievače s termostatom, čo predražuje prevádzku akvária a zvyšuje riziko zlyhania techniky a úhyn rýb podchladením alebo uvarením. Na obrázku vpravo je príklad umiestnenia akvária v tesnej blízkosti okna a priamo nad radiátorom.


POHYB V OKOLÍ AKVÁRIA
Ruch v blízkosti akvária môže negatívne ovplyvniť celý chov a správanie sa rýb. V konečnom dôsledku môže dôjsť k zastaveniu rozmnožovania, prípadne k úhynom. Nie je vhodné umiestňovať akvárium na miestach, kade často prechádzajú ľudia a najmä tam, kde sa hrajú malé deti. Otrasy spôsobené neustálou chôdzou, deťmi, prípadne nejakou inou činnosťou, pri ktorej vznikajú otrasy (napr. vŕtanie, pílenie, búchanie), ktoré my nevnímame, môžu na rybky pôsobiť stresujúco a narušiť ich život. Okolie akvária by malo byť kľudné. Nie je problém umiestniť akvárium aj za dverami v byte, kde síce častejšie prechádzajú ľudia, ale na takýto pohyb si rybky veľmi rýchlo zvyknú a svojho majiteľa a jeho rodinných príslušníkov rozoznávajú podľa chôdze. Často sa stáva, že akonáhle zacítia vibrácie z podlahy, že niektorý z členov domácnosti sa blíži, zhŕknu sa pri skle a čakajú potravu.


OSTATNÉ FAKTORY
Z ďalších podmienok, ktoré môžu mať význam pri prevádzke akvária, je jeho prístupnosť. Poloha akvária by mala umožniť bezproblémový zásah do akvária v prípade náhlej udalosti. To isté platí aj pre bežné čistenie a údržbu akvária. Stiesnené podmienky v okolí akvária sa odzrkadlia na kvalite jeho údržby. Ak sa do akvária nemôže chovateľ bez problémov dostať, musí stále odkladať kusy nábytku, prípadne demontovať kryt z akvária, ubúda mu aj chuť akvárium kvalitne udržiavať a často túto nevyhnutnú činnosť zanedbáva. Pri umiestňovaní akvária do regálov, nábytku, otvorov v stene a podobne, je vhodné si naplánovať nad ním 15-20 cm. Sám som zabudoval akváriá do knihovni, kde bol manipulačný priestor nad okrajom akvária iba 10 cm (čo pre nežné čistenie akvária stačí), avšak v prípade potreby väčších zásahov je možné odstrániť poličku nad akváriom a tým sa zväčší priestor až na vyše 30 cm. Ideálne je, keď je akvárium v dosahu zdroja vody a odpadu, aby nemusel akvarista nosiť vodu na veľkú vzdialenosť alebo používať neúmerne dlhé hadice vedúce krížom cez celý byt, čo určite niektorý z členov domácnosti nevidí rád.

Akváriá sa často, najmä v reprezentatívnych priestoroch firiem, kancelárií, reštaurácií a podobne, umiestňujú do steny, kde je vidno iba čelné sklo akvária. Zvyšok akvária je ukrytý za stenou. Aj v tomto prípade treba myslieť na priestory za akváriom a nad ním. Ideálne je, keď je v tomto prípade akvárium umiestnené do steny, ktorá delí miestnosť, z ktorej sa akvárium bude pozorovať, od miestnosti, ktorá slúži výlučne na údržbu akvária a môže obsahovať všetku techniku a pomocné náradie, ktoré potom netreba špeciálne schovávať. Okrem zabudovania do steny sa objavujú aj akváriá zavesené na stenu, čiže s malou hĺbkou. Tie sú skôr záležitosťou estetického doplnku priestoru ako seriózneho chovu rýb. Niekedy sa využíva aj zabudovanie akvária do nábytku, kde je výsledný efekt ako pri zabudovaní do steny, avšak prístup k akváriu je často veľmi zložitý. S umiestnením akvária súvisí aj podklad, ale o podstavcoch, stojanoch a skrinkách sa dočítate v ďalšom pokračovaní.

Na obrázkoch nižšie vidieť zabudované akvária v knihovni, v stene a na stene obývacej miestnosti imitujúcej tak živý obraz (použité so súhlasom firmy Cichlid-Fuljer) a v stene pod schodiskom (použité so súhlasom Jay Musson).Obr. - Akváriá zabudované v knihovni


   V ďalšej časti sa dozviete, na aký podklad je môžné položiť akvárium.


   Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman   
 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu