« Späť na FAQ | Home »
FAQ - 3D pozadia


Chcem kamene nalepiť na tenkú polystyrénovú dosku a túto prichytiť na zadné a bočné sklo akvária. Je možné lepiť kamene na polystyrénovú dosku PU penou? Je z hľadiska pevnosti celej konštrukcie tento postup možný v rozsahu celého pozadia?
Lepiť kamene na polystyrénovu dosku je možné. PU pena to udrží. Osobne však tento postup neodporúčam, nie kvôli tomu, že by kamene na polystyréne nedržali. Doska polystyrénu 1-2 cm (a myslím, ze aj hrubši) tú váhu kameňov neudrží. Neviem si tiež dobre predstaviť prenášanie tohto pozadia do akvária. Ten polystyrén to neudrží. To by musel byť polystyrén prilepený k zadnému sklu a potom lepiť a to už sa môžu kamene lepiť priamo na sklo. Nemyslím si však, že je to navždy. PU pena sa dá zo skla zoškrabnúť podstatne ľahšie ako silikón.

Čím odmasťovať sklo akvária a kamene pred ich lepením? Stačí jar alebo niečo silnejšie (benzín alebo riedidlo)?
Neodporúčam odmasťovať žiadnym saponátom. Ťažko sa vymýva a mohol by byť pre ryby po napustení vody nebezpečný. Ja som použil obyčajný denaturovaný lieh. Dá sa pouziť aj lieh na horenie. Odmasťuje spoľahlivo.

Aká je dlhodobá skúsenosť s pozadím zo slieňa? Naozaj sa ľahko opracovával?

Skúsenosti sú dobré, žiadne negatíva. Pozadie zarástlo riasou, takže nebude stále úplne svetlé. Slieň sa pracovával úplne ľahko, podobne ako tmavá bridlica. Dalo sa to štiepať. Niektoré kusy trocha ťažšie, ale nebol to problém, niektoré pláty boli tenšie, ako 1 cm.

Môžem použiť na výrobu pozadia akúkoľvek PU penu, čo sa bežne predáva v stavebninách alebo je to špeciálna pena pre akvaristické účely dostupná v akvaristických predajniach?
PU penu je možné použiť v podstate akúkoľvek, ale nedoporučujem druhy s rôznymi prísadami, napr. penu určenú do mrazu a rôzne farebné peny, napr. modré, zelené. Uvoľňuje sa z nich do vody farbivo. V akvristických predajniach sa PU pena podľa mojich vedomostí nepredáva, čiže neexistuje špeciálna akvaristická PU pena v spreji.

Čím vyčistiť kamene od machov a iných nečistôt? Drôtená kefa by bola možno dobrá, ale nezanecháva ryhy? Možno vyčistiť kamene v Save?
Kamene je najlepšie nechať najprv v horúcej vode a počkať, kým nečistoty zvlhnú. Potom opatrne očistiť hrubým kartáčom s umelými štetinami od najhrubšej nečistoty. Kamemne je potom možné umiestniť do roztoku Sava (2 vrchnáky na 10 l vody) a nechať pôsobiť pár dní. Avšak toto odporúčam použiť najmä pri bielych kameňoch, ktoré Savo ešte viac vybieli. Iné druhy tmavších kameňov by mohli stratiť práve ten želaný tmavý vzhľad. Pri tmavých kameňoch je možné ich ponoriť do roztoku Sava na kratší čas (pár minút). Kamene po pôsobení Sava očistíme znova kartáčom, prípadne inými nástrojmi, ktorými sa odstránia vrastené korienky rastlín a prisadnutý mach a lišaje. Po opláchnutí kameňov ich ponoríme do čistej vody na niekoľko dní (týždeň), aby sa z nich odstránili zvyšky Sava. Ak je to možné, vodu môžeme počas tohto obdobia niekoľkokrát vymeniť. Podľa mojich skúseností však týždňové ponorenie kameňov v čistej vode stačí a nikdy som nezaznamenal po ich vložení do akvária problémy s rybami.

Aký silikón môžem použiť na potieranie vytvarovaného pozadia z PU peny? Musí byť akvaristický alebo akýkoľvek?
Do akvária je potrebné VŽDY použiť IBA akvaristický silikón alebo taký, kde je napísané ako možnost využitia - lepenie akvárií. Ostatné silikóny obsahujú často prídavok proti plesniam a tento je pre ryby toxický. To je dôvod úhynu rýb po vpustení do akvária s takýmto pozadím. Videl som konkrétny prípad, keď brat použil takýto silikón ho pri výrobe pozadia a po zabehnutí akvária a vpustení rýb mu všetky (alebo myslím až na nejaké 2 ks, ktoré zachránil okamžitým prelovením do inej, prázdnej nádrže) uhynuli. Musel celé pozadie odstrániť a vyrobiť nové. Akvaristický silikón je možné použiť akýkoľvek. Je jedno o akú značku sa jedná, netreba s vysokou priľnavosťou. Ja som použil napr. Ceresit, Titan, Den Braven, Soudal a výborný Dow Corning 881. Závisí, na aké účely sa použije. Na pozadie je najlepšie použiť čo najlacnejší, pretože nejde o namáhaný spoj. Kvalitné silikóny, ako spomenutý Dow Corning 881 alebo Perenator sú určené na lepenie väčších akvárií. Z tých nie jednoznačne akvaristických, ale vhodný aj na lepenie akvárií, je Makrosil - silikón na sklo (pozor Makrosil-ov je viac druhov s rôznym využitím).

Môžem aplikovať PU penu pri výrobe pozadia priamo zvnútra na zadné sklo akvária? Udrží sa tam po naplnení vodou?
Predpokladám, že sa udrží. PU pena síce nemá takú priľnavosť ako silikón, ale drží dosť dobre. Treba poriadne odmastiť sklo a možno by som odporučil do peny zastriekať pár plochších kameňov ako záťaž tak, aby ich nebolo vidieť.

Ako mám nanášať transparentný silikón na PU penu, pripadne polystyrén?
Princíp roztierania je jednoduchý, priamo prstami :-) Skúšal som najprv rôzne štetce a iné pomôcky, ale ľudská ruka je najlepší nástroj. Závisí na členitosti pozadia. Ak nie je priliš deravé, ako bolo moje, určite sa dá natierať pevnejším štetcom, ako je malý štetec pre umelcov, nie štetky na maľovanie stien a podobne :-)

Copyright © 2003 - 2012 Robert Toman





 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.



Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu