Ako je riešené nasávanie a výtok externého biofiltra? Na fotkách som to nenašiel.
"Nasávanie" do filtra je vidieť v návode na výrobu pozadia (Obr. 4 a 5) a v návode na výrobu prepadu. Výtok do akvária z filtra je na fotkách nižšie. Je na opačnej strane, ako odtok do filtra. Normálna pračková hadica vedie cez okraj akvária, cez výrez v kryte a vyúsťuje tesne nad hladinou vpravo.
Aké veľké má byť filtračné akvárium (externý biofilter) pre 410 litrové akvárium?
Ide o objem filtračnej hmoty, ktorá sa má pohybovať okolo 5 - 10% objemu akvária, čiže na 400 l akva zhruba 20-40 litrov filtračných hmôt. Celkový objem filtra 50-60 l by malo stačiť.
Ako často mám meniť filtračné médiá v externom biofiltri?
Meniť v podstate nikdy. Kým sa molitam zničí, to trvá roky. Ak, tak možno vatu (ale pozor, nepoužívať obyčajnú vatu, ale špeciálne určenú pre akvaristické účely do filtrov!). Tá tiez vydrží dlho, ale keďže sa dáva do 1. komory, najskôr sa zanesie a ťažšie sa perie. Takže niekedy ju vyhodím a dám novú...ale to tak raz za dva roky, možno aj viac. Molitan sa preperie, keď je to potrebné, ak sa príliš zanáša kalom, čo by sa nemalo stať, lebo do filtra nemá ísť hrubý kal. Ak je však molitan treba vyčistiť, tak sa nikdy nečistia všetky naraz. Stačí opatrne prepláchnuť vo vode z akvária jednu vložku a povedzme o 2 týždne druhú atď.
Ako zabehnúť biofilter aby začal fungovať, aby sa v ňom vytvorili potrebné mikroorganizmy?
Mikroorganizmy sú všade, takže budú aj v akváriu a dostanú sa teda aj do filtra. Musia mať však potravu (cpavok a dusitany z krmiva a inej organickej hmoty v akváriu, napr. výkalov rýb), a preto je dobré zabiehať akvárium s nejakými nenáročnými živorodkami a opatrne ich kŕmiť, aby sa stíhali množiť príslušné baktérie. Najlepšie je použit vodu z iného akvária, prípadne opatrne do akvária vyžmýchať molitan zo zabehnutáho filtra.
Môžem umiestniť ohrievač priamo do externého filtra do poslednej komory?
Samozrejme, aj ja to tak mám. Je to najvhodnejšie umiestnenie ohrievača, ak je mimo akvária, pretože ohriata voda prúdi čerpadlom priamo do akvária bez teplotných strát pri prechode cez filter, ak by bol ohrievač umiestnený napr. v 1. komore.
Môžem použiť ako filtračnú hmotu klasický žltý molitan?
Klasický molitan nie je do filtra vhodný, lebo jednak je príliš hustý a po čase sa začne rozpadávať. Vhodné sú polyuretánové hmoty (známe modré alebo čierne molitany) označované napr. ako Filtren.
Ako riešiť vstavaný biofilter pre 550 l akvárium? Aké by mal mať rozmery, náplne, čerpadlo?
Riešenie je na obrázku. Výška stĺpca filtračnej vaty je ľubovoľná, aby sa dal pohodlne vytiahnuť molitan (označovaný tiež ako Filtren) pod ňou. Tiež nie je nutný molitan pod vatou. Táto komora sa bude čistiť najčastejšie, teda bude sa prepierať vata a molitan (ak tam bude).
Šírku 2. a 3. komory by som hrubšiu ako 8 cm nerobil, je to úplne zbytočné, nevyužije sa vnútorný objem hmoty. Baktérie tam nemajú dostatok kyslíka, preto tam nie sú.
Keramické valčeky vo 4. komore tiež nemusia byť, ale nič sa nestane, skôr to prospeje, pretože tam už bude prietok vody spomalený a keďže valčeky sú priechodnejšie, neupchávajú sa a nebudú znižovať prietok vody. Kľudne by mohla byť posledná komora vyplnená len valčekmi.
Ďalšia vec je prípadné umiestnenie ohrievača priamo do filtra, aby nezaberal zbytočne miesto v akváriu a nešpatil vzhľad interiéru. Dal by sa umiestniť do 4. komory, ale potom s valčekmi, aby teplotou nepoškodzoval molitan.
Toto je len hrubé načrtnutie možnosti, aká by sa dala spraviť. Dá sa modifikovať akokoľvek. Ide o to, aby voda prechádzala vždy cez celú komoru, preto musia byť riešené prepážky cikcakovite.
Je trocha obtiažne presne stanoviť hrúbku a hustotu molitanov vzhľadom k výkonu čerpadla. To sa musí prispôsobiť priamo skúšaním. Možno to bude presne sedieť, ako som to navrhol ja, ale možno bude Filtren TM 30 príliš hustý a bude spomaľovať tok vody a čerpadlo vyčerpá vodu z poslednej komory a nebude stíhať pritekať z akvária. Preto odporúčam urobiť väčší výrez na 1. komore, ktorý sa dá potom regulovať pridaním tzv. "hrebeňa" z plexiskla, čiže plexiskla s vyrezanými zubami, ktoré zároveň bránia prechodu rýb alebo časti rastlín a podobne do filtra. Treba to vymyslieť tak, aby ho bolo možné posunúť vyššie alebo nižšie. Je to možné samozrejme aj bez toho "hrebeňa" iba s obyčajným rovným kusom plexiskla, ktorý by sa takisto posúval hore a dolu podľa potreby prítoku vody z akva do filtra.
Prečo sú komory v biofiltri odstupňované od najväčšej po najmenšiu? Záleží to na rýchlosti čerpania vody do akvária alebo sa hladina znižuje s menšou priepustnosťou filtru, ak je mierne zanesený?
Komory sú odstupňované preto, aby mohla voda prúdiť cez každú komoru ľahšie v čo najväčšom objeme komory. Tomu pomáhajú aj medzipriečky. Voda postupne tečie z vyššej komory do nižšej. Zároveň sa zabezpečí určitá rezerva filtra, aby pri zastavení čerpadla filter nepretiekol. Určite by sa dal spraviť filter s rovnako vysokými komorami, ale myslím, že odstupňovanie výšky dodá prietoku vody lepšiu dynamiku.
Copyright © 2003 - 2012 Robert Toman