« Späť na UROB SI SÁM | Home »
Stojan a skrinka pod akváriumFAQ - Prečítajte si najčastejšie kladené otázky na tému "Stojan a skrinka pod akvárium".

Po dotazoch niektorých návštevníkov týchto stránok na vhodnosť stojanu pod akvárium z hľadiska konštrukcie a po zistení, že na internete sú tieto dotazy a zároveň aj návody na výrobu stojanov časté, rozhodol som sa uviesť tu niektoré moje skúsenosti. Stojan, ktorý tu opíšem pôvodne slúžil pod 250 l akváriom o rozmeroch podstavy 150 x 50 cm. Po čase som však akvárium vymenil za trocha väčšie (419 l) s podstavou 127 x 60 cm, čo vyžadovalo vyrobiť úplne nový stojan alebo upraviť pôvodný. Moja požiadavka z estetického hľadiska bola, aby skrinka, ktorá je vlastne stojan "obalený" laminovanou drevotrieskou, bola užšia v oboch rozmeroch (dĺžka aj hĺbka) ako je akvárium. Myslím, že akvárium, ktoré presahuje skrinku o niekoľko centimetrov ako veľký sklený hranol, lepšie vynikne, ako keď je postavené na skrinke rovnakých rozmerov. Tieto predstavy vyžadovali vymeniť podkladovú dosku a spevniť stojan.

pôvodná konštrukcia

Na obr. 1 je náčrt pôvodného stojanu. Stojan je zvarený z oceľovej konštrukcie, ktorú tvorí horný rám z "L" profilov 40 x 40 mm (hrúbka 5 mm). K nemu sú prizvárané nohy z hranolového profilu 35 x 35 mm a to zvnútra rámu, ktorý je orientovaný tak, aby "L-ká", z ktorých je zvarený, boli otočené plochou stranou hore (Obr. 2). Medzi nohy boli pôvodne prizvárané 4 výstuhy v spodnej tretine stojanu. Prednú výstuhu medzi prednou pravou a ľavou nohou som bol nútený odpíliť. Tým sa síce zoslabila pevnosť stojanu, ale bolo to nevyhnutné z dôvodu umiestnenia veľkého biofiltra vyrobeného zo 60 l akvária. Výstuž by bránila jeho umiestneniu pod akvárium.

pripevnenie horného rámu k nohe Pripevnenie výstuží k nohe
Po tejto úprave bolo treba spevniť stojan a nahradiť prednú výstuž. Celý stojan som umiestnil na 20 mm laminovanú drevotriesku (124 x 58 cm), ktorá nepresahuje veľkosť podstavy akvária, ale bude akoby vyčnievať spod skrinky o pár centimetrov. Samozrejme závisí na individuálnych predstavách, preto rozmery všetkých častí stojanu uvádzam z môjho konkrétneho prípadu a každý si ich môže upraviť, ako sa mu páči. K tejto drevotrieske som stojan pripevnil pomocou výstuží z "L" profilu 20 x 20 mm. Výstuže som umiestnil dolu na dosku medzi pravú a ľavú prednú nohu, pravú prednú a zadnú nohu a medzi ľavú prednú a zadnú nohu. Keďže som nemohol zvárať, pripevnil som "L-ká" k predným nohám zvnútra a k bočným nohám zvonka pomocou šróbov (Obr. 3). Tieto výstuže som potom pripevnil šróbami do železa k doske. Šróby som viedol zospodu cez dosku, do ktorej som zapustil hlavičky šróbov. Na miesta, kde bude najväčší tlak stojanu na podlahu, teda v mieste nôh, som zospodu dosky nalepil samolepiace filcové podložky, aké sa používajú na nohy nábytku. Tieto podložky som nalepil aj na viacej miest dosky. Keďže stojan bude mať aj s prázdnym akváriom dosť veľkú hmotnosť, podložky umožnia ľahké posúvanie stojanu po hladkej podlahe (napr. lakované parkety).

Obr. 4 - stojan Obr. 5 - stojan Obr. 4 - stojan Potom nasledovalo pripevnenie dosky, na ktorej bude stáť akvárium. Keďže doska bude po okrajoch aj s akváriom prečnievať skrinku, použil som radšej pevnejšiu dosku, aká sa používa na kuchynské linky ako pracovná doska, o hrúbke 3 cm s laminátovou, nepremokavou povrchovou úpravou. Dosku som opäť pomocou šróbov do železa pripevnil k hornému rámu stojanu. Výsledok je vidieť na obr. 4.


Základ stojanu je hotový. V tomto stave by akvárium presahovalo boky stojanu na každej strane o 13 cm. Pravdepodobne by to takto mohlo zostať, ale pre istotu a v podstate aj z estetického hľadiska konečnej skrinky som sa rozhodol pridať ku každej nohe zvonka ešte jednu. Zvárať opäť nebudeme a tak som použil drevené hranoly 50 x 80 mm. Tieto som pripevnil skrutkami do dreva k hornej doske, na ktorej stojí akvárium a k spodnej doske, na ktorej stojí celý stojan. Neumiestnil som ich tesne k nohám, ale s medzerou 2 cm, ktorá bola nútená, pretože na spodnej časti stojanu sa zvonka pri nohách vľavo a vpravo nachádzajú vystužovacie "L" lišty, ktorých spôsob upevnenia som spomenul vyššie (Obr. 3). Celá situácia je lepšie vidieť na obr. 5 a obr. 6. Tieto hranoly zároveň budú slúžiť ako opora bočným doskám skrinky. Pre spevnenie celého stojanu som umiestnil dozadu drevený hranol, ako podperu v strede dĺžky akvária (Obr. 5, obr. 6). Po umiestnení filtra pod akva som takúto podperu umiestnil aj vpredu (Obr. 7).

Ďalšia časť práce pozostávala z vyrobenia skrinky. Žiaľ, túto časť práce som nefotografoval, takže bude nutný iba slovný popis a konečné foto. Všetky rozmery som si zmeral a dal som si narezať na mieru čiernu laminovanú drevotriesku. Všetky laminované dosky som samozrejme najprv ohranil čiernou hranovacou páskou. Je to jednoduchá práca, pretože netreba nič lepiť, ale jednoducho stačí pásku priamo nažehliť žehličkou.

Najprv som pripevnil bočné dosky k hornej a spodnej doske, podobne ako prídavné hranoly, čiže skrutkami do dreva cez diery prevŕtané cez hornú aj spodnú dosku. Je to efektnejšie, ako priskrutkovať dosky priamo k hranolom zboku, pretože tak by bolo potrebné do dosiek vŕtať zvonka a bolo by teda zvonka vidieť hlavičky skrutiek. Samozrejme, dajú sa zamaskovať farbou alebo umelými krytkami, ale neporušená doska vyzerá vždy lepšie. Po pripevnení bočných dosiek už zostáva len vyriešiť prednú časť skrinky, kde zvyčajne bývajú dvierka. Aby som mal dostatočný prístup ku všetkému, čo bude pod akváriom (teda filter s ventilmi a potrubiami, elektrická časť osvetľovača, spínacie hodiny a zásuvky), riešil som dvierka tak, aby sa dala otvoriť celá predná časť. Dvierka teda pozostávajú z 3 rovnakých častí. Pravé dvierka tvoria 1/3 a sú pripevnené klavírovým pántom k bočnej doske. Ľavé dvierka sú z dvoch dielov navzájom spojených klavírovým pántom a celé sú taktiež klavírovým pántom pripevnené k ľavej bočnej doske (Obr. 8). Aby dvierka držali zavreté, použil som klasické dvierkové magnety (Obr. 7). Ďalšie detaily, ako prekrytie škáry medzi dvierkami tenkou lištou alebo úchytky na otváranie dvierok sú už individuálnou záležitosťou. Ja som ako úchytky použil matné strieborné kolíky, ktoré nie sú príliš ozdobné a hodia sa k čiernej skrinke. Skrinku som ešte uzavrel zozadu 3 mm sololitom. Po umiestnení akvária na stojan som oblepil podkladovú dosku drevenou lištou. Na spodnú časť akvária som pomocou obojstrannej lepiacej pásky prilepil po obvode tenkú sololitovú lištu oblepenú čiernou páskou imitujúcou laminovanú dosku. Táto lišta do výšky 2,5 cm prekrýva dno akvária a teda aj spodné sklo s časťou dna a prispieva tak k nerušenému pohľadu na akvárium (Obr. 9). Celkový pohľad na skrinku s akváriom je vidieť na obr. 10 a obr. 11.

Obr. 7 - Skrinka - dvierka Obr. 8 - Dvierka Obr. 9 - Skrinka - lišty Obr. 10 - Skrinka Obr. 11 - Skrinka

Na záver môžem povedať, že akvárium stojí bez pohnutia a stojan tiež, takže tých asi 600 kg tento stojan v pohode zvládne a myslím, že aj viac.


FAQ - Prečítajte si najčastejšie kladené otázky na tému "Stojan a skrinka pod akvárium".

UPOZORNENIE! Nenesiem žiadnu zodpovednosť za prípadné škody na majetku alebo na zdraví, ktoré by vznikli pri výrobe stojanu a skrinky podľa tohto návodu!Copyright © 2003 - 2012 Robert Toman
 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu