« Späť na UROB SI SÁM | Home »
    Výroba 3D pozadia z PU peny a kameňov
    


    FAQ - Prečítajte si najčastejšie kladené otázky na tému "3D pozadie".

V predchádzajúcom článku som opísal výrobu 3D pozadia s použitím PU peny. Ako som už uviedol, vytvoril som aj ďalšie pozadia s využitím PU peny, ale už len ako vhodného lepidla skutočných kameňov na zadné sklo akvária. Samozrejme zvnútra. Ako "stavebný" materiál sa dá použiť akýkoľvek kameň, ktorý nemení nevhodným spôsobom chemizmus vody. Teda napr. vápenec, travertín, láva, bridlica, žula, slieň atď. Ja som použil pri jednom pozadí vápenec z Jedľových Kostolian, ďalej slieň (česky slín), čo sú svetlé kamene krémovej farby taktiež z Jedľových Kostolian, ktorý sa dá pozdĺžne štiepať na tenšie plátky, čo som práve potreboval), no a tretie pozadie som robil z bridlice a pravdepodobne žuly.


Pozadie z vápenca

Pozadie z deravého a rôzne tvarovaného vápenca som robil v 190 l nádrži, ktorá slúžila na chov tlamovcov z jazera Malawi. Pre skutočné kamene som sa rozhodol aj preto, že som pri pozadí z PU peny videl, že ryby by aj ohrýzali riasy, ktoré ho úplne obrástli, ale z piesku a silikónu to išlo zle. Podujal som sa teda na neľahkú úlohu, napíliť kamene čo možno na najtenšie plátky. Samozrejme použiteľné boli iba kusy, ktoré mali z jednej strany pôvodný povrch, čiže stredná časť kameňa, ktorá vznikla odpílením povrchových vrstiev dokola kameňa, bola nepoužiteľná. Snažil som sa spíliť asi 2-3 cm pláty. Nie vždy sa to darilo, pretože držať jednou rukou kameň na zemi a druhou píliť nebolo vôbec jednoduché. Na pílenie som použil karbobrúsku s kotúčom na rezanie kameňa. Úplne som pritom zodral 10 kotúčov a skoro som si odpílil prst :-)

Upozornenie! Pri pílení treba nevyhnutne používať protiprachový náhubok alebo iný typ filtra a najlepšie je píliť to vonku. Ja som to robil v garáži a veľmi jemného prachu bolo všade plno. Na ruky si treba natiahnuť pevné kožené rukavice, lebo riziko poranenia je veľké. Oči je takisto vhodné chrániť si okuliarmi alebo ochranným štítom. Nepodceňovať!!!

Obr. 1 – rozmiestnenie kameňov Obr. 2 – rozmiestnenie kameňov Polystyrén som odrezal presne podľa zadnej steny, aby sa tesne vtesnal medzi bočné steny a zhora som ho zrezal tesne pod výstužnú sklenú lištu, ktorá sa zvykne lepiť na väčších akváriách na predné a zadné sklo. Keďže som chcel využiť pozadie aj na to, aby som zaň skryl všetku techniku v akváriu, v ľavom rohu som z polystyrénu tvaru "L" urobil "komín" (obr. 1), za ktorým sa skryje ohrievač a nasávanie externého filtra. Keďže som v čase výroby nemal ešte externý filter, do priestoru "komína" som umiestnil interný filter Atman. Na spodnej časti tohto komína som vyrezal otvor, ktorý slúži na prívod vody do filtra alebo k nasávacej hadici externého filtra. Zároveň som v hornej časti komína, ktorá smerovala k pravému bočnému sklu urobil otvor, ktorý bol na úrovni vyústenia interného filtra a teda sa ním privzdušnená voda (na filter sa dala napojiť hadička na prívod vzduchu) vracala spoza komína cez interný filter späť do hlavnej časti avária pred pozadím. Predbežne som si rozložil kamene na polystyrén (obr. 2) a začal postupne lepiť. Všetko vidno na ďalších obrázkoch.

Treba postupovať po troche a naniesť iba slabú vrstvu peny, pretože počas práce pena zväčší svoj objem a nadvihuje kamene. Tie sa po nej šmýkajú ako po ľade. Zároveň sa prekrývajú penou okraje kameňov a stráca sa čiastočne prehľad o umiestnení kameňov a ako vlastne pokračovať. Kamene treba až do zavädnutia a postupného tvrdnutia peny občas k sebe pritisnúť a pritlačiť ku sklu.

Na jednej strane, pokiaľ chceme schovať techniku (ohrievač, filter, nasávacie potrubie) v akváriu za pozadie, musíme vytvoriť dutinu - "komín". V tomto prípade som to riešil prilepením pásu polystyrénu tak, aby sa oprel o zadnú a bočnú stenu, čím vznikol za ním priestor trojuholníkového prierezu. Ale samozrejme sa dá použiť aj polystyrén tvaru "L". Polystyrén som prilepil tiež PU penou a prebytočnú penu po okrajoch som po vytvrdnutí zrezal. Pri dne som do polystyrénu vyrezal otvor, ktorým prúdi voda k nasávaciemu potrubiu externého filtra. Potom som oblepil kameňmi aj polystyrén a pozadie bolo nahrubo hotové.Teraz nastáva zdĺhavá práca konečného "retušovania". Keďže pena pri tvrdnutí vyliezala spomedzi špár medzi kameňmi, bolo ju treba odstrániť. Použil som na to skalpel a pinzetu. Je potrebné oškrabať každý kameň úplne dočista, inak bude zvyšky peny po okrajoch kameňov vo vode vidno. Kusy peny treba najprv povytŕhať a poolamovať pinzetou, prípadne rukou a z kameňov oškrabávať pevným nožom, alebo ako ja, skalpelom. Očistené kamene vyzerajú už omnoho lepšie a človek už má pocit, že to bude vyzerať dobre. Ešte treba zamaskovať škáry medzi kameňmi, kde sme nechali penu. Nie je potrebné odstraňovať úplne všetku penu v štrbinách medzi kameňmi až po sklo. Ale každý zistí sám, koľko jej má kde nechať.

Štrbiny som postupne natieral transparentným silikónom a posýpal pieskom vo farbe kameňov. Silikón som nechal vyschnúť aspoň 24 hodín a procedúru som zopakoval ešte raz. Po vytvrdnutí silikónu som pozadie poriadne opláchol vodou a napustil akvárium. Po čase zarástlo riasou a ryby sú radi, že môžu "spásať" niečo zelené celý rok.

Obr. 3 – časť prilepených kameňov Obr. 4 – pohľad na takmer hotové pozadie Obr. 5 – detail zhora Obr. 6 – pohľad spredu

Obr. 3 - Postupne lepíme kamene čo najtesnejšie k sebe a prebytočnú penu odstránime po vytvrdnutí. Na obrázku vľavo hore je vidno zelenomodrú PU penu, ktorá je nevhodná. Určitý čas sfarbuje vodu do modrozelena.
Obr. 4 - Nalepené sú všetky kamene, potrebné je odstrániť prebytočnú penu a postupne vyšpárovať škáry silikónom a pieskom.
Obr. 5 - Detailnejší pohľad na ľavý roh akvária s pripraveným poystyrénom, ktorý sa oblepí kameňmi a priestor za ním bude slúžiť na umiestenie ohrievača a nasávacej hadice externého filtra.
Obr. 6 - Celkový pohľad na takmer dokončené pozadie s čiastočne vyretušovanými škárami vpravo.

Obr. 7 – napustené akva Obr. 8 – akvárium po mesiaci Obr. 9 – akvárium po roku

Obr. 7 - Hotové pozadie po napustení akvária. Vnútorný filter je umiestnený do akvária len dočasne, kým sa zvládne počiatočný zákal.
Obr. 8 - Pozadie v akváriu po 2 mesiacoch od napustenia.
Obr. 9 - Pozadie po roku od napustenia čiastočne obrástlo riasou.Pozadie zo slieňa

Podobným spôsobom som vyrobil aj pozadie do 419 l nádrže s tým rozdielom, že som nepoužil deravé vápence, ale slieň (usadená hornina), ktorý je svetlo-krémovej farby a pochádza z Jedľových Kostolian. Zámer bol vyrobiť čím bledšie pozadie, pretože v tejto nádrži som plánoval chovať Tropheusy čiernych foriem, ktorých sfarbenie najlepšie vynikne na bledom podklade. Pôvodne som uvažoval nad pílením bieleho vápenca, ktorý sa vyskytuje v oblasti Nitry, kde začína pohorie Tríbeč. Jeho podkladom je vápenec. Je však podstatne tvrdší, ako ten z Jedľových Kostolian, a preto pomyslenie na pílenie tohto vápenca mi naháňalo hrôzu. Pri potulkách pri Jedľových Kostoľanoch som však úplnou náhodou objavil kameň - slieň, ktorý mi absolútne vyhovoval. Bol svetlý a dal sa štiepať skoro ako bridlica. Tak som zopár desiatok kilogramov navláčil domov a naštiepal na čo najtenšie pláty. Pozadie nemalo vyzerať ako to, ktoré som opísal vyššie, ale malo byť ploché, nezaberať priestor v akváriu a imitovať kopu kamenia. Keďže s kameňmi nebolo veľa práce, nebolo treba píliť, príprava netrvala dlho a kamene boli naštiepané. Jedinú úpravu, ktorú som ešte urobil, bolo vyčistenie kameňov od hliny vodou a kefou a ponorenie do roztoku Sava, aby odstránil aj ostatné nečistoty.

Ďalší postup bol už rovnaký, ako pri predchádzajúcom pozadí. Odmastiť kamene a sklo, predbežne si uložiť kamene, ako budú umiestnené v akváriu a postupne lepiť. Ako v predchádzajúcom prípade, aj tu som použil PU penu. Po nalepení všetkých kameňov som pomocou pinzety a skalpela odstránil prebytočnú penu zo škár medzi kameňmi a očistil okraje kameňov od peny. Potom som pomocou transparentného silikónu vyšpároval škáry a vysypal pieskom. Nechal som pozadie 2 dni vyschnúť a povysával od neprilepeného piesku.

Podobne, ako pri pozadí z PU peny, aj tu som v ľavom zadnom rohu vyrobil z polystyrénu "komín", za ktorým je ukryté potrubie nasávania do externého filtra umiestneného pod akváriom. V tomto prípade ide o doma vyrobený filter. Potrubie odchádza z akvária cez otvor v zadnej stene. To všetko zakrýva pozadie. Viac na nasledovných obrázkoch.

Obr. 1 – rozloženie kameňov Obr. 2 – detailný obrázok Obr. 3 – nalepené kamene

Obr. 1 - Rozloženie kameňov a časť kameňov nalepených v pravom dolnom rohu. Na pravej strane obrázku vidno potrubie pripojené na prechodku cez dieru v zadnm skle.
Obr. 2 - Detail obrázku 1. Medzi kameňmi vidno vytvrdnutú PU penu, ktorá sa napokon zreže. Pri lepení ďalších kameňov je potrebné prebytočnú penu odstrániť v mieste dotyku kameňov lepených k už prilepeným.
Obr. 3 - Pohľad na nalepené kamene s odstránenou penou zo škár.

Obr. 4 – 3D pozadie z kameňov Obr. 5 – 3D pozadie - komín
Obr. 4 - Celkový pohľad na hotové pozadie.
Obr. 5 - Horná časť komína je oddeliteľná, aby bol zabezpečený prístup k potrubiu a jeho pripojeniu k prechodke cez sklo pre prípad demontáže.

Obr. 6 - Bočný pohľad niekoľko dní po napustení akvária
Obr. 7 - Celkový pohľad asi po 7 mesiacoch od založenia
Obr. 8 - Detailnejší pohľad na pozadie asi po 7 mesiacochObr. 6 – po napustení Obr. 7 – celkový pohľad Obr. 8 – etailnejší pohľadPozadie z bridlice a žuly

Výroba pozadia z bridlice je opäť podobná, ako v predchádzajúcich prípadoch. Výhoda bridlice je v tom, že sa dá dobre štiepať na pomerne tenké pláty, čo znižuje hmotnosť použitých kameňov. Zároveň sa dajú tieto pláty dobre cez seba prekladať, takže potreba špárovania je minimálna. Pri výrobe tohto pozadia som použil okrem bridlice aj žulu, ktorá je dostatočne tmavá, aby vhodne dopĺňala bridlicu. Chcel som, aby ploché pozadie z bridlice v spodnej časti nadviazalo na kamenistú časť, ktorá by sa zvažovala smerom dopredu.

Po počiatočnom predbežnom rozmiestnení kameňov sa bridlica postupne lepí tak, aby cez seba prečnievala. Približne v spodnej tretine som nalepil žulu. Po vytvrdnutí peny som odstránil prebytočné kusy peny a prípadné, najmä hlbšie špáry, ktoré môžu vzniknúť prekrývaním bridlice, som vyšpároval silikónom a zároveň som do nich napchal drobnejšie kúsky bridlice, ktoré mi zostali po štiepaní veľkých kusov. Piesok nie je vhodné použiť kvôli odlišnému sfarbeniu, než má bridlica z estetického hľadiska. Špárovanie nie je nutné pri chove väčších druhov rýb, ale ja som plánoval toto akvárium ako rastlinové pre chov drobných druhov tetier. Ak predsa takéto pozadie niekto chce použiť pri chove cichlíd, človek nikdy nevie, čo v tomto akváriu bude chovať za pár rokov, preto je dobré myslieť aj na prípadné alternatívy a radšej pozadie vyšpárovať hneď.

Aj keď je akvárium určené na chov tetier a iných drobnejších rýb, kde možno kamenisté pozadie nemá opodstatnenie, je dobrým estetickým doplnkom rastlín.

Obr. 1 – pozadie z bridlice a žuly Obr. 2 – pozadie z bridlice a žuly Obr. 3 – pozadie z bridlice a žuly
Obr. 1, 2 - Celkový pohľad na hotové pozadie po vyčistení škár. V spodnej časti žula, v hornej časti bridlica.
Obr. 3 - Detailný pohľad na hotové pozadie.

Obr. 4 – 2 mesiace po napustení Obr. 5 – 2,5 mesiaca po napustení Obr. 6 – 3 mesiace po napustení
Obr. 4 - Akvárium 2 mesiace po napustení.
Obr. 5 - Akvárium 2,5 mesiaca po napustení. Pozadie z bridlice vhodne dopĺňa zeleň rastlín a rybky sa cítia bezpečnejšie.
Obr. 6 - Akvárium 3 mesiace po napustení.


FAQ - Prečítajte si najčastejšie kladené otázky na tému "3D pozadie".

UPOZORNENIE! Nenesiem žiadnu zodpovednosť za prípadné škody na majetku alebo na zdraví, ktoré by vznikli pri výrobe pozadia podľa tohto návodu!Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman


    

 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu