« Späť na UROB SI SÁM | Home »
Murovaný podstavec pod akvárium





Podobne, asi ako každý akvarista a chovateľ afrických cichlíd, aj ja som sa snažil založiť čo najväčšie akvárium, ktoré dovoľujú bytové podmienky, manželka a peňaženka :-) Keďže sa po presťahovaní zväčšila plocha bytu, mohol som si dovoliť splniť aj tento sen. Preto som vybral čo najlepšie miesto pre nové akvárium a pustil sa do plánovania. Rozmery akvária boli dané jeho umiestnením. Nakoniec z toho po kompromisoch vyšlo dosť veľké akvárium. Hoci nikdy nie je akvárium dosť veľké, ale treba sa zmieriť s realitou. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si pripraviť pevný základ na položenie väčšieho akvária. Jedna z možností je vymurovať podstavec z tvárnic.

Príprava miesta pre podstavec

Najskôr som musel upraviť podlahu, ktorá bola laminátová plávajúca a to nie je celkom vhodný podklad pre akvárium, keďže nie je pevne prichytená k podkladu. Preto som sa rozhodol ju vyrezať a dostať sa tak až na podkladový betón. Je jasné, že po takomto chirurgickom zákroku už zmena miesta nepripadala do úvahy, lebo by som sa na chirurgii mohol ocitnúť ja :-) Tak som si označil presný rozmer budúceho podstavca, vzal karbobrúsku a začal píliť parkety. Až na ten prach to išlo celkom dobre a po chvíli bolo miesto pre podstavec pripravené. Názornejšie je všetko vidieť na obr. 1 - obr. 6.

Obr. 1 – Vymedzenie miesta pre podstavec Obr. 2 – Vymedzenie miesta pre podstavec Obr. 3 – Vypílenie podlahy Obr. 4 – Vypílenie podlahy Obr. 5 – Odstránená vypílená podlaha Obr. 6 – Odstránená vypílená podlaha


Rezanie a lepenie tvárnic

Obr. 7 – Tvárnice Ytong Ďalším krokom bol nákup tvárnic Ytong. Plánoval som postaviť 4 nohy, z toho vonkajšie (ľavá a pravá) mali byť z tvárnic o hrúbke 20 cm a vnútorné nohy mali byť z 12,5 cm tvárnic. Výhoda tvárnic Ytong a podobných (je možné samozrejme použiť aj iné značky) je, že sú ľahké, pevné a ľahko sa s nimi pracuje, keďže sa dajú píliť. Ja som si zaobstaral špeciálnu ručnú pílku na tvárnice a napílil som všetky kusy podľa vopred prepočítanej potreby (Obr. 7). Pred samotným kladením tvárnic som vyrovnal podlahu samonivelačnou hmotou, lebo podklad bol veľmi nerovný. Potom som začal lepiť tvárnice na zem a postupne na seba (Obr. 8 - Obr. 13). Veľmi dôležité je dodržať vodorovnú polohu tvárnic a neustále ju kontrolovať vodováhou (Obr. 9). Aj malé odchýlky sa môžu odrzkadliť na vodorovnej polohe celého akvária a spôsobiť jeho poškodenie po napustení. Každý rad som ešte prichytil k stene za podstavcom pomocou oceľových profilov pre lepšiu stabilizáciu jednotlivývh nôh (Obr. 10 - Obr. 13).

Obr. 8 – Prilepenie prvého radu tvárnic Obr. 9 – Prilepenie prvého radu tvárnic Obr. 10 – Lepenie druhého radu Obr. 11 – Lepenie druhého radu Obr. 12 – Prilepený druhý rad tvárnic Obr. 13 – Prilepený druhý rad tvárnic


Upevnenie nosných oceľových prekladov

Tretí rad tvárnic je posledný a v prednej aj zadnej časti som do každej tvárnice vypílil výrez (Obr. 14 a 15). Do výrezov som potom umiestnil oceľové preklady, ktoré zviažu celý podstavec (Obr. 16 - 19). Po vlepení prekladov do výrezov som do nich vyvŕtal otvory. Predný preklad som priskrutkoval k tvárniciam dlhými skrutkami (Obr. 18 a 19). Stenu za podstavcom som úplne prevŕtal do susednej miestnosti (kuchyňa) a pripevnil zadný preklad k stene (Obr. 18 a 19). Tým sa spevní jednak podstavec a zároveň sa odľahčí záťaž na podlahu.

Obr. 14 – Prilepenie prvého radu tvárnic Obr. 15 – Prilepenie prvého radu tvárnic Obr. 16 – Lepenie druhého radu Obr. 17 – Lepenie druhého radu Obr. 18 – Prilepený druhý rad tvárnic Obr. 19 – Prilepený druhý rad tvárnic

Obr. 20 – Pohľad na klobúkové matice v kuchyni Obr. 21 – Konečný stav po prisunutí kuchynskej linkyNa druhej strane steny, v kuchyni, som skrutky prechádzajúce cez stenu upevnil klobúkovými maticami. Ako podložky som si z hrubšieho plechu (3 mm) spravil štvorcové platne (10 x 10 cm), aby boli matice dobre odložené (Obr. 20). Je to možno predimenzované, ale za kuchynxkou linkou je to jedno a človek má aspoň pocit, že je to poriadne upevnené. Iba krajnú maticu, ktorú je vidieť aj po zasunutí kuchynskej linky naspäť, som nepodložil, aby nebolo vidieť nie prliš peknú podložku :-) Takto je vidieť iba nenápadnú klobúkovú maticu, ktorá je pozinkovaná, takže nijako nenarúša interiér kuchyne (Obr. 21).




Príprava podkladu pod akvárium

Ďalším krokom je upevnenie podkladovej dosky pod akvárium, ktorá bude zároveň zakrývať podstavec zhora. Rozhodol som sa použit OSB dosku hrúbky 2,5 cm, ktorú som si dal odrezať na mieru. Dosku som upevnil pomocou skrutiek do podstavca (Obr. 22 a 23). Rezné hrany dosky som neskôr ošetril silikónom a pretrel vodeodolnou farbou. V prípade úniku vody z akvária by mala táto úprava zabrániť napučaniu dosky, čo by mohlo poškodiť akvárium. Keď bola doska pripravená, položil som na ňu 3 cm hrubý polystyrén (Obr. 24 a 25). Na polystyrén sa priamo položí akvárium. V priestore medzi nohami podstavca som podlahu pokryl dlažbou (Obr. 24 a 25).

Obr. 22 – OSB doska Obr. 23 – OSB doska Obr. 24 – Polystyrén Obr. 25 – Polystyrén

Podstavec je hotový a môžeme položiť akvárium (Obr. 26 a 27).

Obr. 26 – OSB doska Obr. 27 – OSB doska

V ďalších dieloch sa dozviete, ako som riešil pozadie, osvetlenie a zakrytie stojanu v podobe skrinky.


UPOZORNENIE! Nenesiem žiadnu zodpovednosť za prípadné škody na majetku alebo na zdraví, ktoré by vznikli pri výrobe podstavca podľa tohto návodu!



Copyright © 2003 - 2012 Robert Toman

« Späť na UROB SI SÁM | Home »


 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.



Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu