« Späť na UROB SI SÁM | Home »
Akváriá zabudované v knihovniTakmer každý akvarista sa po čase, ktorý trvá u niekoho pár rokov, či desiatok rokov, u iného pár mesiacov, dostane do štádia, že potrebuje ku šťastiu ďalšie akvárium. Potom ďalšie a ďalšie....až už niet v byte miesto na nič iné. A takmer každý dostáva od svojej priateľky, manželky alebo priateľa, či manžela ultimátum. Ako vyriešiť tento problém, aby boli všetci spokojní? Urobte manželke (manželovi) knihovňu a nenápadne si do nej zabudujte akváriá. :-)

V podobnej situácii, síce bez ultimáta, ale tiež bez priestoru, som sa ocitol aj ja. Keďže bol v byte akútny nedostatok miesta na pribúdajúce knihy a keďže knihovňa na mieru vzhľadom na rozmery jedinej izby, kde bolo voľné miesto pri jednej stene (3 m), a tiež vzhľadom na estetické požiadavky, neexistuje, musel som ju vyrobiť. No a to už potom nebol veľký problém vymyslieť to tak, aby sa v nej našlo miesto aj pre akvárium, lepšie pre dve, aby to pôsobilo symetricky. :-) Zámerne neuvádzam žiadne konkrétne rozmery knihovne, keďže sa jedná o špecifickú miestnosť. Taktiež som neuvádzal úplne všetky kroky do detailov, ako je lepenie rôznych okrasných líšt. Ide skôr o hrubý náčrt, ako prebiehala výroba knihovne a hlavne o inšpiráciu. Každý si prispôsobí rozmer a detaily takéhoto kusu nábytku svojim podmienkam, potrebám a vkusu. Tiež som chcel ukázať, že sa dá v byte doslova na kolene v malej komore vyrobiť kus nábytku, pri ktorom sa každá návšteva spýtala: "Kde ste to kúpili?" :-)

Po premeraní jednej voľnej steny izby som si načrtol predstavu o knihovni a začal zháňať Obr. 2 - Spojenie bočných a hornej dosky Obr. 1 - Spojenie bočnej a hornej dosky vhodný stavebný materiál. Keďže som si nemohol dovoliť opracovať surové drevo (nemal som na to priestory), musel som zohnať ohobľované a takmer presne napílené dosky na požadované rozmery. Najlepšia alternatíva bola nakúpiť dosky v Baumaxe. Našiel som smrekové dosky potrebných rozmerov (išlo najmä o šírku), ktoré bolo treba iba skrátiť a mohla začať skladačka.

Celá knihovňa mala pozostávať z 3 základných samostatných dielov, medzi ktorými sú vsunuté 2 ďalšie úzke diely, určené na uskladnenie CD. Všetky diely budú spojené až na mieste v izbe, kde mala knihovňa stáť. Každý z 3 hlavných dielov tvorili ako základ 2 bočné dlhé dosky (2 m) a 2 kratšie. Tieto dosky boli spojené skrutkami do dreva a tiež lepidlom na drevo Patex. Horná doska sa priložila v 90° uhle k bočným a dosky sa napevno spojili (Obr. 1, 2).


V spodnej časti som vpredu a vzadu medzi bočné dosky priskrutkoval užšie latky, ktoré tvoria akýsi podstavec (Obr. 3, 4, 5). Medzi bočné dosky sa potom vsunie doska, ktorá bude tvoriť dno knihovni a pripevní sa k bočným doskám skrutkami a spevní stolárskymi zvierkami (Obr. 6, 7).

Obr. 3 - Spojenie bočnej dosky a spodných latiek Obr. 4 - Spojenie bočných dosiek a spodných latiek Obr. 5 - Spojenie bočnej dosky a spodných latiek Obr. 6 - Spojenie spodnej dosky

Okrem toho sa zo spodnej strane spojí táto doska s priečnymi latkami prostredníctvom kovového „L-ka“ (Obr. 8). Takto sa zároveň celý diel spevní. Dosky zafixované stolárskymi zvierkami necháme zaschnúť a základ jedného dielu knihovne je hotový (Obr. 9, 10).

Obr. 7 - Spojenie spodnej dosky Obr. 8 - Spojenie spodnej dosky s latkami kovovými L-kami Obr. 9 - Spoje na bočnej doske Obr. 10 - Spojenie spodnej dosky s ostatnýmiDôležitou časťou knihovne je doska, ktorá bude niesť akvárium. V tomto prípade sa nejedná o veľké akvárium, pretože na väčšie, ako 100 l jednoducho nebolo miesto, ale aj tak sa jedná o hmotnosť cez 100 kg na jedno akvárium. Preto som ako nosnú dosku zvolil 3,5 cm pracovnú dosku, aká sa používa na kuchynské linky. Je laminovaná, odoláva vlhkosti, ak by náhodou vytieklo trocha vody (čo sa mi stalo neraz a nie trocha). Tú to dosku som vložil medzi bočné a upevnil som ju pomocou širších plechových L-profilov. Okrem toho som ešte túto dosku podložil dvoma hranolmi na každej strane, aby som mal istotu, že sa doska nepohne dolu, ani keby sa plechové podpery snažili vytrhnúť z bočných dosiek (Obr. 11, 12). Smrekové drevo je dosť mäkký materiál, takže pri veľkej hmotnosti by sa to mohlo stať, i keď v tomto prípade to asi nepripadá do úvahy. Istota je však istota, nechcel som mať jedného dňa akvárium na spodnej poličke a okolo knihovni plávajúcu podlahu. Stačia nám parkety. :-) Tým je základ pre bezpečné miesto pre akvárium hotové (Obr. 13). Na obr. 14 a 15 vidieť hotové základy dvoch krajných dielov knihovni, ktoré budú niesť akváriá.

Obr. 11 - Pripevnenie nosnej dosky akvária Obr. 12 - Pripevnenie nosnej dosky akvária Obr. 13 - Nosná doska akvária Obr. 14 - Hotový základ dielov nesúcich akváriá Obr. 15 - Hotový základ dielov nesúcich akváriá

Tieto vonkajšie diely knihovni budú spojené s úzkymi dielmi určenými na uskladnenie CD. Oba CD diely sú vyrobené z 2 dlhých dosiek pospájaných napevno poličkami vzdialenými od seba na výšku CD krabičky, aby sa dali pohodlne vyberať (Obr. 16, 17, 18, 19)
.

Obr. 16 - Spojenie CD dielu s pravým dielom knihovne - detail Obr. 17 - Spojenie CD dielu s pravým dielom knihovne Obr. 18 - Spojenie CD dielu s pravým dielom knihovne - zadný pohľad Obr. 19 - Spojenie CD dielu s pravým dielom knihovne - zadný pohľad

Obr. 22 - Výroba knihovne Obr. 21 - Výroba knihovne Obr. 20 - Výroba knihovne
Ďalšie práce súvisia so skrášľovaním základných dielov. To znamená olištovať, vytvoriť v hornej časti tzv. rampu atď. To už závisí od individuálneho vkusu. Všetko je zachytené na obrázkoch. Najprv som si provizórne spojil stredný diel s krajným, aby som mohol pokračovať vo výrobe hornej rampy. Keďže knihovňa je rozoberateľná, musí byť rampa z 3 dielov a aby na seba pekne nadväzovali, musel som prechodne hlavné diely spojiť (Obr. 20, 21, 22).
Obr. 24 - Výroba knihovne - rampa Obr. 23 - Výroba knihovne - rampa
Základ rampy tvorí úzka latka, ktorá je priskrutkovaná na hornú časť knihovne (Obr. 23, 24). Cez celú plochu hornej dosky som pripevnil ďalšiu dosku, ktorá však prekrývala knihovňu vpredu a na bočných dieloch aj zboku o pár centimetrov. Tým vznikol priestor tvaru "L", do ktorého som vlepil rôzne okrasné lišty a vznikla zložito vyzerajúca rampa lemujúca celú knihovňu zhora (Obr. 25, 26, 27).Obr. 25 - Výroba knihovne - rampa Obr. 26 - Výroba knihovne - rampa Obr. 27 - Výroba knihovne - rampa


Pozdĺžna latka pripevnená na spodnú časť knihovne spredu zároveň prekryje spoje (Obr. 28, 29). Ďalej sa latkou prekryje spoj krajného dielu s CD dielom (Obr. 30, 31, 32). a neskôr sa skrášli rámikom z ozdobných líšt. Podobným spôsobom je upravená aj spodná časť knihovne.

Obr. 28 - Výroba knihovne Obr. 29 - Výroba knihovne Obr. 30 - Výroba knihovne Obr. 31 - Výroba knihovne Obr. 32 - Výroba knihovne

V spodnej časti sa vyrobí z doštičky pätka, čím táto zvislá doska bude simulovať stĺpik a olištuje sa (Obr. 33, 34, 35).

Obr. 33 - Výroba knihovne Obr. 34 - Výroba knihovne Obr. 35 - Výroba knihovne

Podobne aj krajné zvislé dosky ľavého a pravého dielu knihovne sa ukončia na spôsob stĺpikov. Základ opäť tvorí krycia doska hrany knihovne. Dolu sa pripevní štvorcová doštička, tvoriaca pätku stĺpika. Všetko sa olištuje okrasnými lištami (Obr. 36, 37, 38).

Obr. 36 - Výroba knihovne Obr. 37 - Výroba knihovne Obr. 38 - Výroba knihovneAk sú všetky ozdobné lišty nalepené, všetko sa prebrúsi jemným šmirgľom a môžeme natierať. Ja som použil vodou riediteľnú farbu a nakoniec som všetko pretrel vodouriediteľným bezfarebným pololesklým lakom. Po dôkladnom vyschnutí sa môže knihovňa umiestniť na svoje miesto a na určené police položiť toľko očakávané akváriá. Zadnú časť knihovne tvorí sololit oblepený tapetou rovnakej farby, ako je knihovňa. Poličky knihovne sú vyrobené tiež zo smreku a na prednej hrane je nalepená ozdobná lišta. Obe akváriá, ktoré som použil, mali vŕtaný otvor a to znamenalo spojenie prostredníctvom prepadu s externými filtrami. Tieto som umiestnil v strednom dieli knihovne, v spodnej časti, kde som pripevnil dvierka vyrobené na mieru z rovnakého materiálu, ako je celá knihovňa (Obr. 39). V tejto skrinke sú dva samostatné malé externé filtre s prepážkami a filtračnými hmotami (vata, Filtren TM 20 a TM 30). V poslednej komore filtrov je čerpadlo JBL ProFlow Maxi 750, ktoré vracia vodu späť do akvária. Celkový pohľad na hotovú knihovňu pri skúšobnom napĺňaní akvárií vidno na obr. 40. Akváriá boli otočené zadnou stenou zatiaľ dopredu, aby bolo vidieť prípadný únik vody okolo prechodiek. Všetko však bolo v poriadku a akváriá sa mohli postaviť na miesto (Obr. 41, 42, 43).

Obr. 39 - Výroba knihovne Obr. 40 - Hotová knihovňa Obr. 41 - Hotová knihovňa Obr. 42 - Hotová knihovňa Obr. 43 - Hotová knihovňaObr. 45 - Hotová knihovňa - príprava akvária Obr. 44 - Hotová knihovňa - príprava akvária Horná časť akvárií je prekrytá odklápacou doskou s úchytkami, čím sa zabraňuje pohľadu na osvetlenie akvária (Obr. 44, 45). Bočné latky zároveň prekrývajú hranu akvária, takže akvárium sa musí vsunúť do knihovni zozadu. To je dosť nepraktické, ale koľkokrát potrebujem vybrať akvárium z knihovni? Zatiaľ som to potreboval len raz, lebo som prerábal filtráciu a bolo potrebné akváriá odpojiť vzadu od potrubia.Na posledných fotkách je knihovňa počas večera iba so zapnutým osvetlením akvárií (Obr. 46, 47) a šťastný obyvateľ jedného z akvárií (Obr. 48).

Obr. 46 - Hotová knihovňa večer Obr. 47 - Hotová knihovňa večer Obr. 48 - Lamprologus ocellatus Gold

UPOZORNENIE! Nenesiem žiadnu zodpovednosť za prípadné škody na majetku alebo na zdraví, ktoré by vznikli pri výrobe knihovne s akváriami podľa tohto návodu!Copyright © 2003 - 2012 Robert Toman

« Späť na UROB SI SÁM | Home »


 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu