« Späť na UROB SI SÁM | Home »

    Výroba externého biofiltra
    


    FAQ - Prečítajte si najčastejšie kladené otázky na tému "Filtrácia".

Výkonný biofilter je nevyhnutný pri chove afrických cichlíd. Je síce pravda, že tieto zariadenia je možné pohodlne kúpiť v akvaristických predajniach, sú kvalitné, ale často drahé. Ich hlavnou nevýhodou je však malý objem filtračnej náplne. Preto je vhodné vyrobiť si filter podľa vlastných predstáv a potrieb. Je to pomerne ľahká záležitosť a aj lacnejšia, než dostupné kanistrové filtre. Jedinou podmienkou, ak chceme mať filter pod akváriom, napr. v skrinke, je vŕtaný otvor v akváriu, cez ktorý sa odvádza voda do filtra alebo externá prepadová nádržka, ak sa rozhodneme pre tento typ filtra až po zakúpení akvária. Z vlastných skúseností odporúčam dať si vyvŕtať otvor pri objednávke na akvárium, pretože potom je vŕtanie do hotového akvária problematické a často nemožné kvôli riziku prasknutiu skla. Existujú aj ďalšie možnosti umiestnenia filtra, napr. pri akváriu tak, že ich hladina bude na rovnakej úrovni. Ja som sa rozhodol umiestniť z estetických aj priestorových dôvodov filter pod akvárium, čo vyžadovalo nádrž s otvorom. O riešení prepadu si prečítajte na inom mieste

.

akvárium

Poďme teda k vlastnej výrobe filtra. V prvom rade potrebujeme nejakú nádrž, napr. staršie akvárium. Ja som vyradil jednu vyše 60 l nádrž (Obr. 1). Najprv si treba premyslieť, koľko komôr by mal filter mať. Na obr. 2 je vidieť celú základnú konštrukciu filtra s vlepenými prepážkami a orientačnými rozmermi.

celková koncepcia filtra

Ja som zvolil 5 komôr. Preto bolo potrebné vyrezať zo skla tabule o veľkosti šírky filtra a výšky podľa potreby. Tri tabule majú rovnaké rozmery a siahajú 2 cm pod horný okraj filtra, nedosadajú na dno, ale sú 2 cm nad dnom. Popod tieto sklá prúdi voda do jednotlivých komôr (žlté šípky). Šírka prvých 4 komôr je10 cm. Medzi 2. a 3. komorou a medzi 3. a 4. komorou sú ďalšie úzke 2 cm komory, ktoré slúžia na prekysličenie prúdiacej vody, buď samotným padaním vody cez prepážky alebo ešte pridaním prevzdušňovacích kameňov do obidvoch komôrok. Vzduch z kameňov tak prúdi proti padajúcej vode, čím sa lepšie prevzdušní. Kyslík je dôležitý pre baktérie, ktoré sa usadia na filtračných médiách. Tieto ho postupne spotrebúvajú a v ďalších komorách by už nemohli žiť, pretože by sa k nim žiaden kyslík v podstate nedostal. Preto prevzdušňujem vodu aj pred 3. a 4. komorou.

Ak máme narezané sklá, môžme ich vlepiť silikónovým lepidlom do filtra. Asi najobtiažnejšou časťou bolo vlepenie prepážok, ktoré sú od seba vzdialené 2 cm, pretože nebolo možné upraviť silikón v spoji prstom. To by som musel mať prst ako E.T. :) Z funkčného hľadiska sa nič nedeje, iba to nevyzerá príliš pekne. Pre puntičkárov odporúčanie - použite transparentný silikón, nebude to tak vidieť ;)


Obr. 3 - Vlepenie prepážok Obr. 4 – Vlepenie prepážok Obr. 5 – Pohľad zhora Pri vlepovaní prepážok 1, 3 a 5 (obr. 2) je potrebné, ako bolo spomenuté vyššie, tieto vlepiť 2 cm od dna, aby tadiaľ mohla prúdiť voda. Aby sa sklo pri vlepovaní nešmýkalo dolu, treba ho podoprieť napr. 2 cm hrubou drevenou podperou (obr. 3, 4). Sklá zafixujeme lepiacou páskou a lepidlo necháme 24 hodín uschnúť. Potom je vhodné nalepiť ešte pozdĺžne lišty pod horný okraj filtra podobne, ako to býva na akváriách kvôli spevneniu predného a zadného skla (obr. 5). V prípade filtra to nie je podstatné, pretože sklá sú k sebe dobre prilepené jednotlivými prepážkami. Horné lišty slúžia na položenie krycích skiel, ktoré budú slúžiť na zabránenie odparu vody z filtra.Obr. 6 - Filter - vata Obr. 7 – Filter - pena Obr. 8 – Filter - čerpadlo Po vyschnutí lepidla môžeme vložiť filtračné médiá, čerpadlo, vzduchovacie kamene, pripojiť hadice a hadičky a filter sa môže zabiehať. Prvá komora slúži na zachytávanie väčších častíc. Ako médium som použil filtračnú vatu zn. Hagen. Na obr. 6 vidno zachytené nečistoty v bielej vate. V 2. komore sa nachádza filtračná pena Filtren TM 20 a v 3. a 4. komore hustejšia TM 30. Obr. 7 ukazuje filtračnú penu v 2. komore (redšia pena) a v 3. komore (hustejšia pena). Na tomto obrázku je vidieť prúdenie vzduchových bublín z kameňa umiestneného medzi 2. a 3. komorou. Piata komora slúži na umiestnenie čerpadla, ktoré ženie vodu späť do akvária a ohrievača s termostatom (obr. 8).


Obr. 9 - Celkový pohľad Obr. 10 – Filter v prevádzke A filter je hotový (obr. 9). Nezabúdajte však, že filter je funkčný asi po 3 týždňoch prevádzky (obr. 10), kedy sa v ňom dostatočne namnožia baktérie meniace dusitany na dusičnany. Tie vám už neodstráni filter, ale iba pravidelná výmena vody ;).FAQ
- Prečítajte si najčastejšie kladené otázky na tému "Filtrácia".


UPOZORNENIE! Nenesiem žiadnu zodpovednosť za prípadné škody na majetku alebo na zdraví, ktoré by vznikli pri výrobe filtra podľa tohto návodu!Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman


    « Späť na UROB SI SÁM | Home »
   

 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu