úvodakváriárybyurob si sámfaqčlánkygalériaponuka rýbkniha návštevmoje webylinkye-mailenglish
 
 


Články


Akvaristika sa dnes opiera vo veľkej miere o vedecké poznatky. Aj dobre známe osobnosti akvaristiky, ako napr. Dr. Ad Konings, prof. Christian Sturmbauer a ďalší, sa v rámci svojej práce venujú vede a priniesli aj množstvo poznatkov v mnohých oblastiach chovu rýb, ich života, genetických odlišností a iných, bežnému človeku neviditeľných javoch a procesoch, ktoré sa odohrávajú pod vodou. V tejto sekcii sú články, ktoré som spracoval najmä s použitím vedeckej literatúry, aby bol chov cichlíd (ale nielen ich) obohatený aj o trochu vedeckých faktov. Články sú okrem zobrazenia v podobe web stránky aj na stiahnutie v PDF formáte. Kliknite na ikonu za názvom článku.
 
 
malawi bloatČrevné ochorenie rýb - ako ho úspešne zvládnuť?
pdf
Jedna z hlavných príčin neúspechov chovu Tropheusov je ochorenie, ktorému zvyčajne podľahnú všetky ryby behom niekoľkých dní. Toto ochorenie je známe pod názvom "Malawi bloat" alebo "bloat", čo znamená "nafúknutý". čítaj »evolúcia TropheusEvolúcia rýb rodu Tropheus v jazere Tanganika.
pdf
Africké jazerá vyprodukovali ohromujúco rozličnú faunu cichlidovitých rýb. Jazero Tanganika, ktorého vek sa odhaduje na 9 - 12 miliónov rokov, je najstaršie východoafrické jazero a skrýva morfologicky, geneticky a behaviorálne najrozmanitejšiu skupinu cichlidovitých rýb. čítaj »kyslíkÚloha kyslíka v živote rýb - pozitíva a negatíva.
pdf

Pozitívne pôsobenie kyslíka na živé organizmy je všeobecne známe. Ryby potrebujú k svojmu životu kyslík rovnako ako suchozemské stavovce, hoci spôsob ich dýchania je úplne odlišný. Keďže nemajú pľúca, kyslík musí prenikať z vody do krvi priamo cez tkanivá, ktoré sú v priamom kontakte s vodou, teda cez žiabre. čítaj »


 
 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.

PREKLADDidn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu