« Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    Akvárium 250 l - Tanganika a Malawi mix
    




Počas 10 rokov prešlo akvárium mnohými zmenami. Nie všetky fotografie sú v požadovanej kvalite, ale aspoň pre predstavu som vybral a zoskenoval pár fotiek. Na tejto strane uvádzam iba stručne, čo sa v akváriu dialo v rokoch 1993 - 1998. Ďalšie obdobie je opísané ďalej.

V roku 1993 som po prvý krát "siahol" po trošku vzácnejších rybách z rodu Tropheus. Na obrázkoch sú mladé jedince Tropheus sp. black "Bemba", vtedy označované ako "Orange II" a mladé Tropheus duboisi v bodkovanom sfarbení. V tom čase bolo za rybu 150 Sk pre mňa dosť veľa a tak sme s bratom kúpili 10 ks formy "Bemba" a rozdelili po 5 ks. Tak to aj dopadlo. Onedlho bolo po Tropheusoch, no musím povedať, že sme vôbec nevedeli, aké majú tieto ryby nároky. Bolo nám ich ľúto, pretože mali neobvykle široký a svietivý oranžový pás. To bola moja prvá horká skúsenosť s Tropheusmi, ale už som raz začal a neprestal som.
Obr. 1 – Tropheus sp. black Bemba Obr. 2 – Tropheus sp. black Bemba Obr. 3 – Tropheus sp. black Bemba Obr. 4 – Tropheus sp. black Bemba Obr. 5 – Tropheus sp. black Bemba
V roku 1995 pribudli ďalšie Tropheusy, konkrétne Tropheus duboisi. Okrem nich ešte ďalšie cichlidy. Napríklad Labidochromis coeruleus "Yellow". Vzhľad akvária bol v tomto období v podstate rovnaký. Na obrázkoch vidno len drobné úpravy rozostavenia kameňov. Pozadie tvorí fototapeta umiestnená v akváriu na zadnej stene. Kamene pochádzajú z Jedľových Kostolian. Je to vápenec a niektoré kamene sú nádherne deravé, takže menšie rybky si našli množstvo úkrytov. Biely štrk je taký, aký sa používa do brizolitu, zrnitosť asi 3 mm. Možno to celé trochu pripomína more, pretože sú v akváriu aj koraly a pozadie je tiež "morské". Filtráciu zabezpečoval iba jeden vnútorný filter Shark 1. Je pravda, že sa mi podarilo odchovať všetky druhy rýb, ktoré som v ňom choval, okrem T. sp. black "Pemba". Síce sa vytierali, ale nikdy sa nič z ikier nevyliahlo. Na prvom obrázku je vidno ešte nedospelé sfarbenie T. duboisi, ale už sa začína objavovať biely pruh a miznú biele bodky po tele. Na poslednom obrázku sú v akváriu umelé rastliny, ale ich používanie som rýchlo zavrhol. Okrem Tropheusov tam plávali aj Pseudotropheus (Metriaclima) zebra "Red-Red" a ešte nejaké Aulonocary, dnes si však už nespomínam aké.

Obr. 6 – 250 L akvárium Obr. 7 – 250 L akvárium Obr. 8 – 250 L akvárium Obr. 9 – 250 L akvárium Obr. 10 – 250 L akvárium

V roku 1998 sa v akváriu nachádzali stále Labidochromisy a na obrázku je vidno aj nádherne modré Cyrtocara moori. Samci majú výrazne vyvinutý tukový hrboľ na čele a sú väčší ako samice, takže pohlavný dimorfizmus je u nich dobre vyvinutý. Avšak odlíšiť pohlavia je možné až po dorastení do normálnej veľkosti.

Do roku 2002 sa v akváriu vystriedalo niekoľko druhov bežných cichlíd, ale dokonca nastalo aj obdobie, keď som v ňom nechoval cichlidy. Dodnes nechápem, ako je to možné, ale asi som potreboval prestávku a dať sa otráviť takým bezcieľnym plávaním tetier, mreniek a živorodiek, aby som sa znova vrátil a už navždy k africkým cichlidám jazier Tanganika a Malawi. Ďalšie skúsenosti sa dočítate v ďalších dieloch o mojich akváriách. Pokračujeme týmto 250 l akváriom po roku 2002.



Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman


    « Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    

 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.



Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu