« Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    Akvárium 419 l - Tropheus (2004)
    

2004 | 2005 | 2006 | 2007


Rozmery: 127 x 60 x 55 cm
Ryby:
Tropheus sp. "black" Bemba - 15 ks
Tropheus sp. "Ikola" - 15 ks
Filtrácia: externý biologický filter vlastnej výroby Osvetlenie: 2x36W Philips daylight, 2x36W Narva blue
Pozadie: 3D z kameňov
Piesok: biely, z pláže Stredozemného mora (Cyprus)
Kamene: biely vápenec, pohorie Tríbeč - Zobor

Voda:

pH (merané digitálnym pH metrom)
- vstupná voda: 6,84
- začiatok týždňa, ráno po pravidelnej výmene asi 30% vody: 7,57
- koniec týždňa, tesne pred výmenou 30% vody: 7,52

 


Obr. - 420 l akvárium 1 deň po napustení, bočný pohľad V tomto akváriu som sa rozhodol vyrobiť pozadie z reálnych kameňov. Pílenia tufových kameňov som mal však dosť z menšieho akvária, preto som sa snažil nájsť kamene, ktoré by sa dali štiepať a boli svetlé. Náhodou sa mi to podarilo nad dedinou Jedľové Kostoľany. Na dno som použil biely piesok z pláže, ktorý som priniesol (22 kg) z dovolenky na Cypre. Piesok tvoria drobné (do 1 mm), obrúsené kúsky ulít a normálny piesok. Je veľmi dobrý, pretože vobec nesadá a nevznikajú tak miesta bez kyslíka, kde by mohlo dôjsť k hnitiu. Ostatné kamene, ktoré slúžia ako dekorácia, som našiel nad Nitrou, na Zobore. Je to biely vápenec, niekedy pekne deravý, s obrúsenými oblými okrajmi.


Obr. - 420 l akvárium po napustení Obr. - 420 l akvárium, 1 deň po napustení Akvárium som napustil v januári 2004 a napojil na externý filter zabehnutý z 250 litrovej nádrže. Na obrázkoch je nádrž hneď po napustení (obr. 1) a na 2. deň po napustení (obr. 2 a 3). Voda bola hneď priezračná, žiadny zákal.


Pôvodne bol celý interiér akvária pekný svetlý, takmer biely a to bol aj môj cieľ, pretože som plánoval do akvária premiestniť Tropheusy sp. "black" Bemba, ktoré boli v 250 l nádrži. Čierna farba Tropheusov pekne kontrastuje so svetlým pozadím. Bolo mi však jasné, že skôr, či neskôr pozadie obrastie riasa a stmavne. Po 2 týždňoch od napustenia akvária som zakúpil 15 ks Tropheus sp. "Ikola" a hneď som ich spolu s "Bembami" vpustil do akvária. Nevznikol žiaden problém a ryby si na seba hneď zvykli. Staršie "Bemby" si "Ikoly" nevšímali. Asi po mesiaci od založenia sa objavili po celom pozadí aj po kameňoch hnedo-žlté, akoby rôsolovité riasy a akva vyzeralo hnusne. Keďže som mal v pohotovosti malého Ancistrusa, vpustil som ho do akvária a o 3 dni bolo akvárium úplne čisté.

V marci sa začali "Bemby" vytierať, ale prvé výtery neboli úspešné. Až koncom roka sa objavili prvé mláďatá, ktoré som nechal rásť v spoločnom akváriu.

Obr. - 420 l akvárium, bočný pohľad Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium, bočný pohľad
2004 Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium
    Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman

    « Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    

 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu